Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det går ju inte ersätta baskraft med en så variabel källa som vindkraft. Vilket tyskarna upptäckte när det var stiltje i hela landet i en vecka.Hur stor effekt dödades iom att reaktorerna i Ringhals mördades?
Har det byggts vindkraft med motsvarande effekt i elområde 4?
Frågan är mera "hade MP en effektplan som ersatte effektförlusten med hjälp av vindkraft", att vind/solkraft är opålitligt vet ju varenda människa förutom miljöfundamentalister.Det går ju inte ersätta baskraft med en så variabel källa som vindkraft. Vilket tyskarna upptäckte när det var stiltje i hela landet i en vecka.
Hur många skatter och avgifter har tillkommit? Det skall så klart med i kalkylen, pöjkar är som bekant inte så bra på att räkna så ta det långsamt så "alla" hänger med.Så vad är snittpriset på elen idag respektive vad var priset 1998 innan nedläggningen av kärnkraft började?
Jag kan inflationsjustera själv bara jag får priserna.
Alternativt kan jag tänka mig priser från före 2015.
Ändå komiskt att det land som i modern tid haft de finaste ingenjörerna inte kunde listat ut det själva.Det går ju inte ersätta baskraft med en så variabel källa som vindkraft. Vilket tyskarna upptäckte när det var stiltje i hela landet i en vecka.
På grund av tillgängligheten (noga räknat den låga tillgängligheten av effketen) för Vindkraft fodra ungefär dubbla Vindkrafteffekten för det ska bli lika mycket energi under ett år som mer "Gammeldagsw pålitliga" kol, olja, gas och kärnkraftverk,Hur stor effekt dödades iom att reaktorerna i Ringhals mördades?
Har det byggts vindkraft med motsvarande effekt i elområde 4?
På grund av tillgängligheten (noga räknat den låga tillgängligheten av effketen) för Vindkraft fodra ungefär dubbla Vindkrafteffekten för det ska bli lika mycket energi under ett år som mer "Gammeldagsw pålitliga" kol, olja, gas och kärnkraftverk,
Så för att under ett år leverera lika mycket el som Ringhals behövs minst dubbla effekten av Vindkraft.
Eller så konkursar vindsnurre bolagen. # När det är högt elpris producerar de lite eller ingen el och när det blåser är elpriset för lågt för vindsnurreaffären ska gå ihop.Vind brukar finnas på många ställen samtidigt och då är det billigt med el. Det gör att det är dags att byta ut snurrorna innan de har betalat sig.
Då var det dags igen, att fylla på med ord i Svenska Akademiens ordlista som ingen kommer att använda eftersom ingen minns dess betydelse.
Vi klarar oss bra med eeeh, liksom, och typ så vad tusan ska vi då med rawdogga till bara för att välja ett av de urbota korkade "nya" orden.
Det heter tydligen att vi måste utveckla vårt språk, ja men utveckla då språket till något vettigt och begripligt.
Balkongståarn är en berömd (i vår generation) umarell.Vad i h-vete är ”umarell”…? En forell fångad i Storuman…? En formell umebo…?
Godhetsknarkare deluxe det där.En intressant krönika och en debattartikel som belyser några av Sveriges och EU’s stora problem:
![]()
DEBATT: Våra kapitalister kan inte också vara woke
I dag ser vi en våg av vad som bäst kan beskrivas som ”woke capitalism”. Det är företagande som inte bygger på genuina affärsmodeller utan på godhetssignalering och ideologiska övertygelser, skriver Daniel Sonesson från Medborgerlig Samling.www.expressen.se
Don’t let Ursula get you…
Fler godhetsknarkare som bränner andras pengar.
![]()
Elbussarna i Luleå hamnade i garaget – kostade 57 miljoner
Från första dagen har Luleås elbussar haft problem. Drygt sex år efter premiärturen är de tagna ur trafik och står parkerade i Luleå lokaltrafiks depå,...www.nsd.se
Problemet var att bolaget bakom slog igen och man sitter fast i ett dåligt avtal.
Men det du nämner är precis det vanliga jag nämnde om när politiker leker företag med andras pengar.
Istället för att köpa en buss på prov för utvärdering drar man på sig ett avtal som landar på 57 miljoner.
Balkongståarn är en berömd (i vår generation) umarell.
Joakim Lindengrens figur.

Så jag är alltså en Umarell nu… eller en variant av ”Jag älskar arbete, kan sitta i timmar och titta på när andra arbetar”
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |