Det jag sett när jag jobbat därnere är lathet (värmen påverkar, men vissa jobbar ändå) att få en burgare på McDonalds i RSA brukar ta en halvtimme. Att man inte återvänder till jobbet förrän lönen är slut - därav löneutbetalning varannan vecka eller tätare.
Dåligt skolsystem i många länder, stölder överallt så de med pengar låser in sig i gated communities - allt det där leder till "vi o dom".
Ett land jag varit i som sticker ut åt rätt håll är Botswana, men de har aldrig varit koloniserade (var brittiskt protektorat). Hittade världens nu (troligen) största diamantfyndighet strax efter att britterna drog sig tillbaka (lustigt sammanträffande). Verkar ha en regering som inte är så korrupt (plats 39 av 180, plats 38 innehas av Spanien).
Men jag tror att kolonisationen kan vara en orsak till att de övriga släpar efter