Svårt att starta ktm 640 på elstart

Shropshre

Sporthojsnörd
Gick med
29 Apr 2008
Ort
Borås
Hoj
ZX10R - 2011
Hej! Min Ktm är svårstartad på elstarten. Köpte nytt batteri men det hjälpte inte. Upplever det som om kompressionen är väldigt hög och att den orkar dra runt kolven nästan hela vägen men sen stannar den upp precis innan den ska stånka igång. Kanske har för klent batteri? Sambons bror köpte en 625 och den spinner som en katt när man startar den på elstarten. Hur fungerar denhäringa autodekompen? Kan det vara den som krånglar?
 
Om du håller in dekompen manuellt och samtidigt drar runt startmotorn, går det lättare då?
Har du möjlighet att mäta eller ladda batteriet?
 
Oja då snurrar motorn på! Dock går den trögt när jag släpper på den manuella decompen. Batteriet står jämt på uh laddning men tror att det kanske är lite för klent eller dåligt.
 
Det är autodekompen som sitter på kamaxeln som har gått sönder, inget ovanligt problem. Köp ny kamaxel. Orginal är rätt dyr, testa att köpa en trimkamaxel när du ändå håller på. Det blir billigare.
 
Det är autodekompen som sitter på kamaxeln som har gått sönder, inget ovanligt problem. Köp ny kamaxel. Orginal är rätt dyr, testa att köpa en trimkamaxel när du ändå håller på. Det blir billigare.

Har kollat runt och googlat men har bara hittat kamaxlar på ebay som ligger på 1900:- + frakt. Lelles verkar ha någon också. Har du något bra tips på var man kan handla dem. Många verkar rekommendera tyskland men ingen nämner vart?! Måste man bestycka om hojen om man byter till en rally-kam?
 
Jag köpte min kamaxel på lelles, tror det var en rallykam G1. Tror man behöver bestycka om , inte säker dock. Jag hade förgasaren från en 660 på min och jag ändrade inte min bestyckning när jag bytte kam.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top