Suzuki HAYABUSA 2021

Svar till TS. De senaste hojarna har jag haft via IF. De har varit under halva priset jämfört med närmaste konkurrent. Vet inte hur de hanterar skador då jag lyckats klara mig utan.
Samma här för mig på sporthojarna, och även SD1290R.
Och hos if ligger denna hoj på 572kr/år helförsäkring för mig (gubbe i norrland).
Skadehanteringen var exemplarisk när jag fick inbrott, men i övrigt har jag ingen erfarenhet av dom.
 
För oss dödliga, ja. Inte för Svedea. Samma sak med Kawa H2SX och Z H2. De vill inte försäkra de riktigt roliga hojarna.
Stämmer inte om du köper hos handlare som har samarbete med Svedea och erbjuder märkesförsäkring. Har fått offert på både H2SX samt ZH2 helförsäkring för runt 7000kr.
 
Stämmer inte om du köper hos handlare som har samarbete med Svedea och erbjuder märkesförsäkring. Har fått offert på både H2SX samt ZH2 helförsäkring för runt 7000kr.


Det stämmer jag betalar ca5500 hel/hel för min H2SX
 
Stämmer inte om du köper hos handlare som har samarbete med Svedea och erbjuder märkesförsäkring. Har fått offert på både H2SX samt ZH2 helförsäkring för runt 7000kr.

Det stämmer jag betalar ca5500 hel/hel för min H2SX
Där ser man. Märkligt ändå, jag försökte på Johans MC i våras men då gick det inte. Vilka fler Kawahandlare finns på västkusten?
 
Grejen som jag ser det är att vi har alla sett bilderna av hur en stuntare(?)/man bogseras iförda kevlarjeans 20 meter efter en bil. Och reser sig upp utan skador.
Precis min erfarenhet av att vurpa med hoj till framhjulet försvann och jag fick Sprint RS över vänster lår.
När jag la mig i en lowsider i ca 100 km/h.
Det blir ett helt annat tryck på kläderna mot asfalten när hojen ligger delvis på dig......
För min del blev det knäet som fick stryk. Skrubbat mot asfalten sedan skinnet i skinnbyxorna gett upp.
Och Liggunderlaget / Knäskyddet i Fickan inuti skinnbyxorna också malt ner.
Nåja bra uppskuret, rensat på på grus och ihopsytt på Karlskoga lasarett så läkte knäet bra.

Och hur man mår efter fått en Chromesläde över sig kan man fundera över.
En kollega som fått en Harley över sig har ett knä av Titan.
 
Last edited:
Hayabusan (GSX 1300R) är en muskelhoj med sportiga egenskaper. Att säga -tourer bara för att den väger mer känns fel. Hade den varit renodlad tourer skulle den heta GSX 1300 F

Rent tekniskt är den ju en förvuxen GSXR 750 SRAD
 
Last edited:
Svedea har märkesförsäkring sedan 2023 på Hayabusan. Jag ger 9000kr/året för min 23a för helförsäkring och är 32år gammal.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top