Suzuki Bandit 1200-tråden

Mysko dynokurva, B12'an brukar ju ha ett rakt streck i vrid från 4000 till 7500 varv, dvs ett väldigt brett och jämnt vrid. Vad är gjort åt din hoj?
 
andersbrink skrev:
2381110 Mysko dynokurva, B12'an brukar ju ha ett rakt streck i vrid från 4000 till 7500 varv, dvs ett väldigt brett och jämnt vrid. Vad är gjort åt din hoj?
Så vitt jag vet satt bara bolt-on då jag köpte hojen. Och nu har jag moddat luftburk+bytt insugskam.
Sen angående vridet, har inte sett nån kurva på en bandit med liknande moddar så då undrar man ju (i och med att du reagerade) om min ser bättre eller sämre ut?
 
Hellbilly skrev:
2381139 Så vitt jag vet satt bara bolt-on då jag köpte hojen. Och nu har jag moddat luftburk+bytt insugskam.

Du har inget 4-1 helsystem på, då? Jag fick ju en rätt tydlig dip runt 5500rpm då jag satte dit ett Holeshot 4-1 helsystem. tydligen gör just 4-1 konstruktionen att man tappar lite pulver runt de varven på gamm´gixxermotorn.

Sen har jag hört att man skulle kunna tappa lite mellanregister med andra kammar men eftersom du bara bytt insugskammen borde det inte bero på det.

Jag kollade just på mitt gamla diagram då jag bestyckade om hojen för luft- och bullermod. Innan ombestyckningen hade jag en rejäl grop i vridkurvan men det var vid ungefär 4500rpm.
http://www.bike.se/fotografier/visa-stor.php?bild=302_dynoemp.jpg

Har du fixat bestyckningen efter du moddat luftburken?
 
Nä icke det... bara bolt-on.... hmm verkar ju peaka ganska normalt men aningen lågt vrid på lägre varv... tänkbar anledning?
 
Tycker nog inte att kurvan ser alltför tokig ut. Som du säger är den kanske lite låg mellan 4-6000rpm men inte nån katastrof. Vet du hur A/F-kurvan ser ut där? Nu är inte jag nån guru men kanske skulle man kunna testa en annan nålhöjd beroende på om den går fett eller klent där. Jag tror dock Mats på EMP har koll på vad han gör. Du kan ju kolla med honom och höra vad han tror.
 
Motorn ser ut att ha en vass kamaxel (på vridkurvan) utan att det märks på effekten. Här är min gamla motor som jämförelse. 1371 med raceportad topp, midla kammar, RS40 och korta sidewinderkrökar och en vanlig 2" ljuddämpare. Nästan oförskämt brett och plant vrid.
 

Bifogat

  • dyno-2004-05-26.jpg
    dyno-2004-05-26.jpg
    23.9 KB · Visningar: 368
Behöver expert hjälp !!! Det kom fram en äldre herre i går och beundrade min räser. Han berättade att han hade en likadan samtidigt som han konstaterade att strypningen som sitter på förgasarna fanns kvar.

Jag fattade ingenting och bad honom visa vad han menade.Han pekar då på en svart plast mojäng som sitter på den högra förgasaren. Se bilden.

Drev han med mig eller? :confused:

Poke
 

Bifogat

  • bandit33.JPG
    bandit33.JPG
    72.9 KB · Visningar: 213
Last edited:
TPS är bara en bullerbegränsare (ställer om tändningen lite). Vill man prova kan man koppla bort den - men det ger inget man märker i brallan. USA-modellerna har ingen TPS monterad.
 
andersbrink skrev:
2386056 TPS är bara en bullerbegränsare (ställer om tändningen lite). Vill man prova kan man koppla bort den - men det ger inget man märker i brallan. USA-modellerna har ingen TPS monterad.
Ok:tummenupp
Men om jag vill ha en sissådär 10 -15 hästar till?? Vad är enklast att göra utan att fullständigt ruinera sig (kanske ett omöjligt uppdrag, vad vet jag?!) ??

Jag hade inte tänkt att köra på strippen med den men lite mer pulver skulle vara kul. Detta forum är ju så fullt av goda idèer så man blir alldeles förvirrad:confused:

Poke
 
B12 modell 96-00, annan ljuddämparen ger 13 hästar. 250 spänn på Micro.
5 cm hålet i luftburken med #130 på huvudmunstycket ger 7 hästar. 100 spänn.
86-90 gsxr1100 samt 89-90 gsxr750 insugskamaxel, ca 5 hästar.
Snikportning ger ca 7 hästar. 2050 spänn.
Snikraceportning ger ca 12 hästar, 4500.
Raceportning med 30/26 ventiler ger ca 15-20 hästar, 6000+ventiler.

Originalförgasarna räcker att supporta 150 hästar på bakhjulet.
Originalluftfiltret supportar minst 150 hästar på bakhjulet.
Skillnaden mellan ett helsystem och enbart ljuddämpare är ca 2 hästar på en original B12'a.
 
Skulle en sådan här dämpare funka?

2 ½ tum 115mm diameter längd 400mm i rostfritt.
600:-
Poke
 

Bifogat

  • ljuddampare_UD4400_63.jpg
    ljuddampare_UD4400_63.jpg
    11.1 KB · Visningar: 103
Poke skrev:
2387676 Skulle en sådan här dämpare funka?

Alla eftermarknadsljuddämpare har en knix på sluttampen så den kommer att se lite "hemmagjord" ut. Funkar gör den definitivt. Att få fast den på en 96-00 kan bli problem om man inte har tillgång till svets etc.
 
andersbrink skrev:
2387760 Alla eftermarknadsljuddämpare har en knix på sluttampen så den kommer att se lite "hemmagjord" ut. Funkar gör den definitivt. Att få fast den på en 96-00 kan bli problem om man inte har tillgång till svets etc.
Den lilla knixen kommer att lösa sig med lite våld o dynamit:D
Har måttat lite med en simons dämpare som är snarlik och prognosen är god att få dit eländet.

Tack för hjälpen,Det finns risk för fler "korkade" frågor framöver.
Poke
 
Har hittat en annan burk som jag sneglar lite på.
800 spänn samma mått som den förra och kromad
 

Bifogat

  • cd_811020_ljudampare.jpg
    cd_811020_ljudampare.jpg
    18.4 KB · Visningar: 99
En till som kommer med fler dumma frågor:D Finns det någon här som vet var man får tag på kraschpuckar till sin bandit:va
Jag har för mig att jag sett det men kommer inte ihåg var :huvet
 
En bild:
 

Bifogat

  • album_pic.jpg
    album_pic.jpg
    93.2 KB · Visningar: 141
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top