Suzuki Bandit 1200-tråden

Anders R skrev:
2102602 Ta inte bort kåporna! Det ser ut som en parallellimporterad 02 med tillköpta underkåpor från TPC. Svart 02 importerades inte till Sverige av generalagenten. Alla gen 2 1200 har bränslemätare i LCDfönstret i varvräknaren i form av 5 streck (olika utförande på 01 och 02) (600:an från -04 tror jag)

Den är inte parallellimporterad. Den är inte importerad alls...än. Jag ska ev. ner till Tyskland o shoppa om några veckor så detta är ett av objekten som jag kikat på. Den verkar helfräsch iaf. Jag tänkte bygga om den till en N, men om det inte är för stor operation så sätter jag på kåporna om jag ska på långsemester eller nåt liknande...
Tack för infon :tummenupp
 
andersbrink skrev:
2104996 Den vanliga 5/21 wattaren som sitter i alla baklyktor, BA15d

Tack för infon! Köpte en lampa idag.

Jag märkte att kopplingen slirade kraftigt idag när motorn var kall, men när den blev varm så slutade den slira. Kan det vara att den stått i vinter eller är det något annat som behöver åtgärdas? Jag kör med Motul 5100 15w50. Jag förstärkte kopplingen med en extra fjäder från mc-xpress i slutet av förra säsongen.
 
Elgasen skrev:
Jag märkte att kopplingen slirade kraftigt idag när motorn var kall, men när den blev varm så slutade den slira.

Fy skäms på sig, gasa med kall motor! :D

En gång är ingen gång, nästa gång när den är varmkörd - klarar den av att koppla upp sig på tvåans växel är det inget fel på kopplingen.
 
Men alltså den slirade vid halvgas vid 4krpm.När den va varmkörd ordentligt gick det att få upp framhjulet med enbart gas på tvåan :) Koppla upp hojen har jag aldrig lärt mig...´alla gör det men jag lyckas fan aldrig... :död
 
Last edited:
Elgasen skrev:
2106270 Men alltså den slirade vid halvgas vid 4krpm.När den va varmkörd ordentligt gick det att få upp framhjulet med enbart gas på tvåan :) Koppla upp hojen har jag aldrig lärt mig...´alla gör det men jag lyckas fan aldrig... :död

..koppla upp? hehe :tungan ...lättar int fram hjule ändå? ...har väl bara 5 vxl? :arsele :fyllisar
 
bromsskivor

Vilka andra Suzuki hojar har samma bromsskivor som en -97 Bandit 1200?

Hur kollar man vilken av bromsskivorna som är skev? Det känns klart och tydligt när jag bromsar att nåt är fel men hur vet jag om det är båda skivorna eller bara den ena?
 
Kolla på Bikebandit.com på reservdelsnumret. RF900 har samma, TL1000 likaså... förmodligen även hopers andra modeller. GSXR-rotorn är silvriga och inte guldgula som banditens.

Mäta skevhet? Det korrekta sättet är att mäta med indikatorklocka fastsatt på bromsokets skruvar och mät sen mot skivan.

Leffe skrev:
2107194 Vilka andra Suzuki hojar har samma bromsskivor som en -97 Bandit 1200?

Hur kollar man vilken av bromsskivorna som är skev? Det känns klart och tydligt när jag bromsar att nåt är fel men hur vet jag om det är båda skivorna eller bara den ena?
 
Hur långa är "hundbenen" på std bandit 1200?
Min är sänkt och jag tycker att den är lite väl låg så jag funderar på köpa eller göra längre hundben. Eller nån med standardhöjd som vill göra en bytesaffär?
 
Något att göra åt min slirande koppling?
Tidigare behövde inte motorn bli varm för att kopplingen skulle greppa.
 
Leffe skrev:
2108878 Hur långa är "hundbenen" på std bandit 1200?
Min är sänkt och jag tycker att den är lite väl låg så jag funderar på köpa eller göra längre hundben. Eller nån med standardhöjd som vill göra en bytesaffär?
För att höja hojen behöver du kortare hundben, inte längre. Vet inte vad längden på benen är original men jag skaffade 5 mm kortare hundben och då höjdes hojen bak med ca 30 mm.
 
Banditmannen skrev:
2112799 För att höja hojen behöver du kortare hundben, inte längre. Vet inte vad längden på benen är original men jag skaffade 5 mm kortare hundben och då höjdes hojen bak med ca 30 mm.
Sant. Kortare ska det vara, inte längre. Tankevurpa :fattartil
Var köpte du dina hundben?
 
andersbrink skrev:
2112866 Spaltmeter finns att läsa i ämnet. Fjädrar från MC-Express eller konvertera till GSXR 89-92 koppling.
Jag har tryckt i en extra mc-express fjäder och med endast 2"mod borde väl jag inte behöva gsxr koppling?
 
Elgasen skrev:
2114284 Jag har tryckt i en extra mc-express fjäder och med endast 2"mod borde väl jag inte behöva gsxr koppling?

Sök på koppling här i Bandit-tråden så hittar du fler alternativ till vad som kan vara galet, t.ex. skeva stålisar, slitet paket, fel olja etc.
 
Ersättningskåpor i kolfiber.

En dag när jag satt och surfade runt, trillade jag in på en sida där de hade sidokåpor i kolfiber till Banditen.
Självklart kommer jag inte ihåg vilken sida det var och jag har inte lyckats att hitta den igen! :argpådato
Finns det någon här som möjligtvis vet vilken sida jag söker? :Bugar


Det enda jag kommer ihåg var att priserna var angivna i pund och att det var snordyrt, men vad gör man inte för att slippa ifrån det avskyvärda kromet som sitter på orginalkåporna.

EDIT: Jag har en -04 / "K-model".
 
Last edited:
NoPinky skrev:
2127363 En dag när jag satt och surfade runt, trillade jag in på en sida där de hade sidokåpor i kolfiber till Banditen.
Självklart kommer jag inte ihåg vilken sida det var och jag har inte lyckats att hitta den igen! :argpådato
Finns det någon här som möjligtvis vet vilken sida jag söker? :Bugar


Det enda jag kommer ihåg var att priserna var angivna i pund och att det var snordyrt, men vad gör man inte för att slippa ifrån det avskyvärda kromet som sitter på orginalkåporna.
http://www.justbandits.com/shop/pro...PageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=75
 
Tänkte köpa nya raisers till Banditen, detta för att kunna montera ett fatbar styre. Då till frågan, är det M10 eller M12 bultar på orginal raiser?
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top