Supermoto för att pendla samt service

Honda och kawasaki har / har haft gat-nedtrimmade 250 fyrtaktare.
Har t.om för mig att honda har en lite snälalre 450 med lampor etc.

Går säkert att motarda, men kommer upplevas som ganska slö jämfört med race-maskinerna.
Men jag har med tiden lärt mig köpa hoj med känsla / hjärtat lite mer än hur det ser ut på pappret.

Så åk o prova?

CRF450L, går alla gånger att lasta motarddäck på och rensa bort lite gat-lull så den ser rätt ut och blir sådär lagom obesiktningsbar. Om man har råd att köpa en överprisaad ny Honda så torde den vara helt rätt för ändamålet.
Trött gämfört med en race 450, men som första hoj för någon som kanske kört moppe innan, och någon stackars fiesta lär man klara sig ok.
 
Jag och ett gäng kompisar har kör rätt mycket gata med endurohojar och de som håller bäst är Yamaha wr 450 och KTM 520 /500 de med gamla rsfc motorn. Vi körde ca 70 mil mellan oljebyten och vid 1000 mil kollades kolv upp utan att behöva bytas. Jag tror de håller 1500-2000 mil innan man behöver totalrenovera motorerna. Största slitaget om man kör släta motardhjul är växellådan den får pittingskader på dreven redan efter 600 mil och de beror mest på att hjulen inte har ryckutjämnare. Men om man skaffar motardfälg med ryckutjämnare från ex ktm 640/690/660 tror jag lådan klarar sig felfritt i flera tusen mil.
Köp inte mindre än 450cc för då blir de slött på väg.
Sitter redan ryckutjämnare i växellådan sedan minst 10 är tillbaka, i varje fall när det gäller 500 EXC-F.ryckutjämnare.png
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top