Supermoto för att pendla samt service

Honda och kawasaki har / har haft gat-nedtrimmade 250 fyrtaktare.
Har t.om för mig att honda har en lite snälalre 450 med lampor etc.

Går säkert att motarda, men kommer upplevas som ganska slö jämfört med race-maskinerna.
Men jag har med tiden lärt mig köpa hoj med känsla / hjärtat lite mer än hur det ser ut på pappret.

Så åk o prova?

CRF450L, går alla gånger att lasta motarddäck på och rensa bort lite gat-lull så den ser rätt ut och blir sådär lagom obesiktningsbar. Om man har råd att köpa en överprisaad ny Honda så torde den vara helt rätt för ändamålet.
Trött gämfört med en race 450, men som första hoj för någon som kanske kört moppe innan, och någon stackars fiesta lär man klara sig ok.
 
Jag och ett gäng kompisar har kör rätt mycket gata med endurohojar och de som håller bäst är Yamaha wr 450 och KTM 520 /500 de med gamla rsfc motorn. Vi körde ca 70 mil mellan oljebyten och vid 1000 mil kollades kolv upp utan att behöva bytas. Jag tror de håller 1500-2000 mil innan man behöver totalrenovera motorerna. Största slitaget om man kör släta motardhjul är växellådan den får pittingskader på dreven redan efter 600 mil och de beror mest på att hjulen inte har ryckutjämnare. Men om man skaffar motardfälg med ryckutjämnare från ex ktm 640/690/660 tror jag lådan klarar sig felfritt i flera tusen mil.
Köp inte mindre än 450cc för då blir de slött på väg.
Sitter redan ryckutjämnare i växellådan sedan minst 10 är tillbaka, i varje fall när det gäller 500 EXC-F.ryckutjämnare.png
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top