Supermoto för att pendla samt service

Honda och kawasaki har / har haft gat-nedtrimmade 250 fyrtaktare.
Har t.om för mig att honda har en lite snälalre 450 med lampor etc.

Går säkert att motarda, men kommer upplevas som ganska slö jämfört med race-maskinerna.
Men jag har med tiden lärt mig köpa hoj med känsla / hjärtat lite mer än hur det ser ut på pappret.

Så åk o prova?

CRF450L, går alla gånger att lasta motarddäck på och rensa bort lite gat-lull så den ser rätt ut och blir sådär lagom obesiktningsbar. Om man har råd att köpa en överprisaad ny Honda så torde den vara helt rätt för ändamålet.
Trött gämfört med en race 450, men som första hoj för någon som kanske kört moppe innan, och någon stackars fiesta lär man klara sig ok.
 
Jag och ett gäng kompisar har kör rätt mycket gata med endurohojar och de som håller bäst är Yamaha wr 450 och KTM 520 /500 de med gamla rsfc motorn. Vi körde ca 70 mil mellan oljebyten och vid 1000 mil kollades kolv upp utan att behöva bytas. Jag tror de håller 1500-2000 mil innan man behöver totalrenovera motorerna. Största slitaget om man kör släta motardhjul är växellådan den får pittingskader på dreven redan efter 600 mil och de beror mest på att hjulen inte har ryckutjämnare. Men om man skaffar motardfälg med ryckutjämnare från ex ktm 640/690/660 tror jag lådan klarar sig felfritt i flera tusen mil.
Köp inte mindre än 450cc för då blir de slött på väg.
Sitter redan ryckutjämnare i växellådan sedan minst 10 är tillbaka, i varje fall när det gäller 500 EXC-F.ryckutjämnare.png
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top