emullo
#2027
Hej här kommer en åk bild från Linköpin och några bilder från depåboxen i Karlskoga racet. Ny på det här hoppas det blir rätt![]()
Läckert! Och där står Tesse och saknar gamla goda tiderna?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hej här kommer en åk bild från Linköpin och några bilder från depåboxen i Karlskoga racet. Ny på det här hoppas det blir rätt![]()
De största motorerna brukar vara baserade på BMW eller Yamaha. Nånstans 720-740cc har de flesta begränsat sig till. Stora kolvar (hög vikt, problem att få fullständig förbränning) och långt slag (hög kolvhastighet, vibrationer) har ofta satt begränsningen om inte plånboken gjort det långt innan.Novisfrågor:
Finns det någon som använder närmare 800cc cylindervolym eller är det svårt att få det att fungera (blandning, spikning osv…)?
Hur mycket skiljer det i varvtider mellan Supermono och 250 prototyperna?
Är det kul eller jättekul?
Man skulle kanske ta en sväng förbi då, när man är hemma över jul. Bor ju i Sandby då såDe största motorerna brukar vara baserade på BMW eller Yamaha. Nånstans 720-740cc har de flesta begränsat sig till. Stora kolvar (hög vikt, problem att få fullständig förbränning) och långt slag (hög kolvhastighet, vibrationer) har ofta satt begränsningen om inte plånboken gjort det långt innan.
En svensk RR250 har ca 90hk och kilo, och det går verkligen undan! Ut ur svängarna kan dock en uppskrämd Supermono dra iväg lite pga kraftigt mellanregister. Mot slutet på rakan kommer dock 250'n som en raket.
Kul? Nja...
Å du Vastrix, "noviser" i Malmö/Lund kan köra några mil ut i busken och hälsa på i min verkstad för lite inspiration...
När man ser dessa läckerbitar blir man sugen
Bilder tagna innan Falkenberg, nu ser den lite annorlunda ut.
Ja. Man kanske skulle ta och göra något med RGV´n nu när SP är död.![]()
Det ser ju ut som om alla är på "G" samtidigt, så det är nog inte första racet.Bild från starten i Linköping (kommer inte ihåg vilket av rejsen det var....)![]()
Bilder tagna innan Falkenberg, nu ser den lite annorlunda ut.
Vad är det för ram i den?
Berätta lite om den !!
Satan vad vacker.
Får man in en motor i ett 125 chassi?
Vikt och Hk:
Lätt och tillräckligt....
Ja jag har en komplett hoj till salu...ganska lika min KTM, fast med Yamaha spis. Perfekt hoj att börja köra med och bygga vidare på. Det var lättare att bygga en ny för mig när jag fick sponsring av KTM
Man får i en 690 om man vill, problemet är att den kommer att ha för mycket vrid i ett sånt chassi på grund av den korta hjulbasen. Jag vet en som testat.
Vackert bygge
Prototyp racing är vackert och komprimisslöst I like men skruva hoj I Hate.
Tror det får bli ett par fälgar till 690:an och göra som kalevi som konverterat som sin 690:a
Hur får ni tag i räserchassiena?
Nej, varken original eller helt sann. Man är ganska kreativ med kalibreringen av bromsbänkar... Som de flesta har märkt får man inte heller poäng på tävlingarna efter hur många hästar man har i protokollet, eller fick den här killen det?Hittade denna när jag surfade runt. Vann monobik/supermono i Frankrike 2008.
97 pållar på veven, är nog inte helt original![]()
SantNej, varken original eller helt sann. Man är ganska kreativ med kalibreringen av bromsbänkar... Som de flesta har märkt får man inte heller poäng på tävlingarna efter hur många hästar man har i protokollet, eller fick den här killen det?![]()
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Concept RR
Under den prestigefyllda ut... |
![]() |
Snart dags för Custom Bike Show
Förra året firades den 50:e... |
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |
![]() |
En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu börjar det dra ihop sig ... |