Finns det ingen som har koll på Superduke och Akrapovic här?
Was is lås?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Finns det ingen som har koll på Superduke och Akrapovic här?
Jag har också bokat Sviestad den 2 maj. Siktar på en till i augusti/september.
Fredrik
Was is lås?
Bilder? Studiebesök? Dela med dig!
Ja, vill också få in minst en till. Men kanske nåt billigare än SMC då.. Skulle vilja ha nåt till sensommaren helst så det inte blir för långt emellan.
Skrik till innan du bokar nåt då!
Vilken grupp kör du i den 2 maj?
Har precis skaffat en superduke som ska besiktas nu inom kort. I dag sitter acra pipor på med db-killer. Är det lönt att testa och köra igenom med piporna på eller kommer dom att underkänna på stört? Någon som testat?
Jag har med mig 2 kompisar till, en på en Monster 620 och en på en FZ6 och båda skall åka för första gången och eftersom jag lider av dåligt omdöme så kombinerar jag dessa ursäkter med att hålla mig i grupp 1 (nybörjare) Sen får jag se om det blir snabb eller långsam, jag vet inte om de gör samma uppdelning som första gången jag körde i höstas.
När åker du ner? Jag skall boka hotel fredagkväll för oss tre så vi glider ner i någon form av första majtåg på fredagen![]()
@ Hund - Jag PM:ar dig när det börjar närma sig
@Mange Knutsson - hmmmm finns det risk att besiktningen inte blir godkänd med Akra Titan pipor.....det var som faen. Någon som har drabbats av detta?
@ Hund - Jag PM:ar dig när det börjar närma sig
@Mange Knutsson - hmmmm finns det risk att besiktningen inte blir godkänd med Akra Titan pipor.....det var som faen. Någon som har drabbats av detta?
Originaldäcken på 07orna är Dunlop D208RR och de är skithala när det är blött.
Har gjort en rejäl sökning på däckrekommendationerna inom tråden men har fortfarande en del frågor:
Orginaldäcken har nu rullat ca 580mil är de slut?
Jag läste på MCnytt att man skall lansera KTM 990 SM T den 19 mars på "din lokala KTM-handlare"....är det inte märkligt att ingen KTM representation finns i Stockholmsområdet? Har det med att göra att KTM är ett grusbusmärke från början och att volymerna för handlarna ligger där?
Japp, de är slut.
Jag och några till har väldigt bra erfarenheter av Bridgestone BT016 - rekommenderas starkt!![]()
Ett däck jag annars skulle vilja prova är det nya Pirelli Rosso eller vad det heter. Skall tydligen vara grymt.
Touringdäck typ Pilot Road, Metzler Roadtec, med flera tycker jag inte har på en superduke att göra.
KTM fanns ju på Sveavägen tidigare, men försvann förra året.
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |