Stulen Trajja i GBG

Det är ju själve satan att man inte kan få ha sina saker för sig själv. Detta är den andra bågen jag hört blivit stulen. Den första i år var en polares R1 -05. Han hade ägt den i ca två veckor innan någon tjuvskalle plockade den. Bågen var helt fabriksny.
Skulle jag få tag i någon av dessa svin så är det grymt mycket motiverat övervåld som kommer att utdelas.
En tanke är att ta två bågar, binda ett ben i vadera båge och sedan köra på var sin sida om en lycktstolpe i 100 km/h. :tummenupp

(Jag har fått njuta två gånger, båda gångerna var det någon som gjorde inbrott i min privata bil och jag kom på dom. Man ringer ju inte polisen med en gång, det är ju lite fördröjning innan dom får komma till plats! :rolleyes: )
 
Det är ju bara det att säkert 50% är bedrägeri.. Har lite svårt att tycka synd då..
 
Hultan skrev:
2151466 Det är ju bara det att säkert 50% är bedrägeri.. Har lite svårt att tycka synd då..

Vad finns det för anledningar att fiffla bort en språjlans ny hoj med garanti osv kvar? Fast det kanske inte var dem du åsyftade.
 
Hultan skrev:
2151466 Det är ju bara det att säkert 50% är bedrägeri.. Har lite svårt att tycka synd då..

Jag har heller ingen sympati med de som kör med bedrägerivarianten. De borde minst ha samma straff då det påverkar min premie.
Men de som defacto blir utsatta mot sin vilja, är jag benägen att tycka synd om.
 
Tjet skrev:
2151592 Vad finns det för anledningar att fiffla bort en språjlans ny hoj med garanti osv kvar? Fast det kanske inte var dem du åsyftade.
Kanske ångrar sig, sen så har priset sjunkit med 30k sen dom köpte den för en månad sen, lått att låta den försvinna då tyvärr.. Viss är det synd om dom andra. Finns inget värre än sketna tjyyvar..

Thunder skrev:
2151833 Jag har heller ingen sympati med de som kör med bedrägerivarianten. De borde minst ha samma straff då det påverkar min premie.
Men de som defacto blir utsatta mot sin vilja, är jag benägen att tycka synd om.
Ja precis visst är det så!
 
Säkert ang. uppklarde bedrägerier, men inte dom som inte kommer fram, av förklarliga skäl..
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top