Strömbrytare istället för tändningslås

Munstyckesfrågan är löst!
Däremot har jag ännu ett problem. Det läcker ur kylarbehållaren. Det är ett litet runt hål på locket till behållaren och här verkar det trycka ut vatten. Antingen genom där eller precis vid slangen, så jag kapade av slangen en bit och satte tillbaka. Vad är detta hålet till för och ska det komma vatten där ur?
 
Ahh nu blir jag tokig. Större munstycke gjorde det sämre. Men hojen går bara dåligt på låga varv. Det blir värre om man chokar den. Så jag har en teori att lågfartsmunstycket är för stort. Dock hittar jag inget mindre än 20? :O Nålen och blandningsskruven har jag laborerat med utan förbättring.

Sen var det detta med expansionskärlet. När jag provåkte till macken förut så sköt han av locket på expansionskärlet. Och vattnet verkade vara slut. Vad kommer detta sig? Är det luft i systemet? Jag har ju fyllt på i expansionskärlet när det varit dåligt med vatten men hojen vill trycka ut vattnet igen...
 
Låter som det läcker in förbränningsgaser i kylsystemet. Kass toppackning i bästa fall eller sprucken/slagen topp är de hetaste kandidaterna.
 
Hm... Borde man inte märka att den drar in luft vid toppen då?
Läste på någon annan sida att locket på själva kylaren kan bli dåligt och orsaka luft i systemet. Tror du något på det?
Den har ju pumpat ut lite vatten ur det lilla hålet i expansionskärlet (antar att det är om det blir övertryck). Och jag har fyllt på lite allt eftersom. Sist kanske jag råkade ha i lite för mycket vatten i expansionskärlet och då kanske det inte får plats för kylarvattnet att gå tillbaka. Men det är ju ändå konstigt att den drar vatten. Oljan i motorn ser ut som den ska btw.

Hade av toppen och bytte ventiler för inte så länge sedan och då såg både toppen och packningen fin ut. Men om det skulle vara packningen, funkar det att köra plastic paddings gasket? Använt det förut istället för packningar på bilar osv. men inte som topplockpackning.
 
Last edited:
Liten update, luftade kylsystemet som en bekant sa och problemet verkade försvinna. Dock går den fortfarande ryckigt på låga varv :(
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top