Stort problem med skinnställ!

Kommer gå betydligt fortare om du ser ut som Dhalsim :krama

När hade du tänkt ta lappen? Skräddarsytt är aldrig fel men om det börjar röra sig lite på vågen så lär du få skaffa nytt...känsligt när man är liten unge man.

Fyller under vintertid, så planen är att ta begränsat denna säsongen för att vänja in mig lite vid hojen och får det mesta avklarat för att sedan ta obegränsat direkt i början av nästa säsong och därmed plocka strypningen. Detta är planen iallafall.

Jo det är ju lite av problemet, tanken är att en god vän som är sportscoach ska kasta sig ner i mitt lilla viktproblem och då kommer antagligen det hända grejer.
Jag vill kort och gott inte lägga 10 000.- på ett skräddasytt när det finns en risk att vågen börja röra sig inom en snar framtid. Bättre med ett för 6-7000 som passar för säsongen.
 
Jag måste bara fråga...

Är du 180 nästan och väger bara 60 kilo!!!!!!!! :brinnerup

Du ska nog börja äta OCH träna lite innan du sätter dig på MC du kommer ju fan blåsa bort i högre farter... :näsblod:fyllisar:öl
 
Last edited:
Är du 180 nästan och väger bara 60 kilo!!!!!!!! :brinnerup

Du ska nog börja äta OCH träna lite innan du sätter dig på MC du kommer ju fan blåsa bort i högre farter... :näsblod:fyllisar:öl

Får väl tacka för att du tillförde denna diskussion med så mycket fakta. Visste faktiskt inte att det var lösningen - ska kolla närmare på det. Då kanske någon ev. kastar ett skinnställ på mig så är det problemet löst också. :Bugar
 
Last edited:
Tänk på att stl48 inte är lika på olika skinnställ, det skiljer en hel del mellan tillverkare och även modeller hos samma tillverkare.
När jag köpte mitt första ställ så var 50 för litet i en modell medans 48 för stort i en annan. Är 178cm och 70kg.
Glöm sen inte ryggskyddet och gärna ett bröstskydd också, det fyller ut en del.
 
Tänk på att stl48 inte är lika på olika skinnställ, det skiljer en hel del mellan tillverkare och även modeller hos samma tillverkare.
När jag köpte mitt första ställ så var 50 för litet i en modell medans 48 för stort i en annan. Är 178cm och 70kg.
Glöm sen inte ryggskyddet och gärna ett bröstskydd också, det fyller ut en del.

Okej tack för informationen :)!
Största problemet är antagligen benen tror jag, de kändes helt klart längst ifrån en god passform.
 
Är dessutom blott 20 år så har väl några år på mig innan "äldre dar" är komna. Tack för omtanken :P

Har du testat med en ordentlig ryggskena i jackan? Då ser man dessutom bredaxlad ut :D. Är också smal och min jacka sitter perfekt med ryggskena.
Räcker inte det så tryck in bröst skydd också?

När det gäller skinbyxor är det skönt med underställ och sen fick jag tips på att använda skyddskjorts för att "fylla ut" vid vaderna.

Jag gav fasen i skyddskjorts och låter det va lite pösigt vid vader och rumpa istället.

Allternativet är väll gortex?
 
Har alltid varit sjukligt smal och var nog 180cm ca 60kg när jag började köra. Nu är jag iaf. 67kg.

Har ett halvarsson 48 som sitter hyffsat. Inte som ett korvskinn men skydden sitter på plats.

Tror vissa tillverkare har slim fit modeller. De brukar kollas 148 istället för 48. Leta efter sånna.

EDIT: och om du inte köper skräddarsytt måste du nog välja helställt om du ska ha en chans att få det att sitta hyffsat. Mitt är helställ vilket är lite tightare än delat.
 
Last edited:
Tackar för alla svar! Fann ett begagnat Dainese med ett par uttöjda 44 brallor och en 46 jacka :) Skydden satt kanon och jag slog till.
Ska ta in alla era tips och spara, ty när kortet är i hand är ett nytt ställ det första jag ska unna mig :).

Så, nu fattas bara den "lilla" detaljen körkort sedan är man i hamn :D
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top