Startproblem zx6r -98

ogge5

Ny medlem
Gick med
24 Jun 2008
Ort
Karlskrona
Hoj
Kawasaki zx6r -98
Hejsan!

Har ett litet problem på min kawwa. Motorn blir svårstartad när den blir varm. Det händer bara om jag ligger och kör lugnt. Typ kryper omkring inne i stan och får upp lite högre värme i motorn. Ligger jag och kör under en längre tid och håller lite hastighet så startar den hur lätt som helst efter ett stopp. Antar att det beror på att motorn blir varmare när man ligger och krypkör utan luftkylning?

Nån som har en idé om vad som kan va fel? Startmotorn går runt fint så jag antar att de inte är batteriet. Verkar bara som den inte tänder ordentligt.
 
Har inte kollat nåt av detta. Köpte hojen för nån månad sen bara. Tänkte ifall det kanske var något enkelt fel.
 
Har inte kollat nåt av detta. Köpte hojen för nån månad sen bara. Tänkte ifall det kanske var något enkelt fel.

Jag har samma problem på min ZX6R, 99. Har inte hittat orsaken till problemet men har i alla fall hittat en lösning.

Innan du stänger av hojen vid ett planerat stop så varvar du till med gasen så att hojen varvar till lite och sedan vrider du snabbt från tändningen.

Nu borde hojen starta utan problem, såg detta tips här på sporthoj och det funkar i alla fall på min. Lycka till och hör av dig om du hittar en "riktig" lösning.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top