Sporthoj Piteå

Snackade med någon här ang krashkåpor på en onsdagskörning i skellefteå för ett tag sen.. Vem var det?? någon som känner igen sig?? Är kass på namn men du körde en gixxer "modell nyare" Du visste tydligen någon här på sporthoj som krängde kåpor till ett bra pris, vem?
 
Piteå skrev:
2439621 Jag uteblev tyvärr. Jag har hjälpt en kompis att skruva i sin GS500 , och det drog ut på tiden.:6surkart

hoppas ni haft en skojig tur.,



synd a du inte kom... vi var duktigt med folk typ 15-16st, gode kul men jag var tvungen att åka hem efter ett tag. hoppas att nästa onsdag bjuder på bra hojväder.
 
JohanH skrev:
2439734 synd a du inte kom... vi var duktigt med folk typ 15-16st, gode kul men jag var tvungen att åka hem efter ett tag. hoppas att nästa onsdag bjuder på bra hojväder.

Och bra bromsskivor :mad:
 
Synd att jag inte såg att ni skulle köra tidigare, skulle varit kul o hänga på nån gång om man får det?
 
Noc skrev:
2440066 Synd att jag inte såg att ni skulle köra tidigare, skulle varit kul o hänga på nån gång om man får det?

Självklart är det bara att hänga på!
Är det bra väder och jag inte jobbar så är jag garanterat på nästa onsdag igen :tummenupp
 
Fearless skrev:
2439705 Snackade med någon här ang krashkåpor på en onsdagskörning i skellefteå för ett tag sen.. Vem var det?? någon som känner igen sig?? Är kass på namn men du körde en gixxer "modell nyare" Du visste tydligen någon här på sporthoj som krängde kåpor till ett bra pris, vem?
tja de va ja du snackade me!
Bingo heter han på sporthoj...
2950 för ett komplett kåpsett toll gixern exkl tankkåpa den kostade 650 spänn
vet ej om frakt tillkommer!
 
maximumspeed skrev:
2441442 tja de va ja du snackade me!
Bingo heter han på sporthoj...
2950 för ett komplett kåpsett toll gixern exkl tankkåpa den kostade 650 spänn
vet ej om frakt tillkommer!

Jag jobbar inte samtidigt som pierre denna veckan, får se nästa vecka ang. dämparfixet där. Men om du vill ha det gjort så fort som möjligt så kan du beställa sakerna så det finns hemma iaf. Ska kolla upp nummret hans imorrn på jobbet.
 
Xyron skrev:
2441713 Jag jobbar inte samtidigt som pierre denna veckan, får se nästa vecka ang. dämparfixet där. Men om du vill ha det gjort så fort som möjligt så kan du beställa sakerna så det finns hemma iaf. Ska kolla upp nummret hans imorrn på jobbet.

oki doki ska försöka beställa delarna nästa vecka då...
 
satsar på nästaonsdag istället,, klarade ni er från regnet i onsdags?

Xyron. var dina nya bromsskivor inte bra? eller har du inte fått dom än?
 
Jag behöver style tips till en FZR 600 -91. Tänker sätta dit R1 eller R6 kåpor och andra däck m.m. Har nån några tips på sidor ev tips hur man ska styla den=)
 
nåra som ska me å köra imorrn på dagen??
vi kan juh mötas typ 12 vid big boy, ok
måste juh passa på nu innan de blir för kallt å jävligt!
 
Jumjum_81 skrev:
2444423 Jag behöver style tips till en FZR 600 -91. Tänker sätta dit R1 eller R6 kåpor och andra däck m.m. Har nån några tips på sidor ev tips hur man ska styla den=)

Tips!
släng upp frågan i stylingforumet, fler som läser det och fler som kan ha ideèr :tummenupp

Edit: släng på ett nytt bakdäck och ut å kör!
 
JohanH skrev:
2444992 Tips!
släng upp frågan i stylingforumet, fler som läser det och fler som kan ha ideèr :tummenupp

Edit: släng på ett nytt bakdäck och ut å kör!


Men jag har inte fått mitt bakdäck än=(
 
ÅKE skrev:
2444731 nåra som ska me å köra imorrn på dagen??
vi kan juh mötas typ 12 vid big boy, ok
måste juh passa på nu innan de blir för kallt å jävligt!

hänger ev på men 12 vid big boy låter ok iså fall...
 
Last edited:
Jag och eventuellt några fler från piteå skulle iväg och möta upp med några från skellefteå. Hade tänkt fara ut till finnträsk en sväng, ganska ok väg ut dit.. Ola från skellefteå skulle ta med kamera och fota lite när man är där och busar också.

Men vi kan ju mötas upp vid 12 utanför big boy :tummenupp

Skulle möta ola i byske mellan 13 -> 14. Blir lagom att köra "bakvägen" dit.
 
Jumjum_81 skrev:
2444423 Jag behöver style tips till en FZR 600 -91. Tänker sätta dit R1 eller R6 kåpor och andra däck m.m. Har nån några tips på sidor ev tips hur man ska styla den=)

Jag har div plast till R1. Toppkåpa, hugger, cuts vet jag iaf finns. Kan kolla upp det om det är intressant? Det är lackade kraschkåpor, som nog måste lackas igen om jag inte missminner mig.

Ivf, om det är intressant kan jag ju kolla skicket på dom...
 
Nu har äntligen mina bromsskivor kommit. Har monterat skivorna fram, sen var jag tvungen att ila till jobbet. Blir att montera bak imorrn :).
Fick slut ström i mobilen men ska ta lite bilder sen och visa.. tror jag har förbrukat det som förbrukas kan på mina bromsbelägg. :rolleyes:
 
Noc skrev:
2450164 Jag har div plast till R1. Toppkåpa, hugger, cuts vet jag iaf finns. Kan kolla upp det om det är intressant? Det är lackade kraschkåpor, som nog måste lackas igen om jag inte missminner mig.

Ivf, om det är intressant kan jag ju kolla skicket på dom...

Tja det skulle vara jätte snällt av dig om du kunde kolla upp det=)
 
Xyron skrev:
2452737 Nu har äntligen mina bromsskivor kommit. Har monterat skivorna fram, sen var jag tvungen att ila till jobbet. Blir att montera bak imorrn :).
Fick slut ström i mobilen men ska ta lite bilder sen och visa.. tror jag har förbrukat det som förbrukas kan på mina bromsbelägg. :rolleyes:



jag antar att det blir nya belägg oxå då :tungan blir det ngn åktur idag så hör av dig eller om du vill ha hjälp med ngt.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Back
Top