SO - Lotteri om 250SP-hoj

Swedie

Administrator
Personal
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm-ish
Hoj
såld Yamaha R7 -24 =(
Fick följande från SO som kan var kul o delta i :tummenupp

Vinn en hoj!!

Lotteri!


Omfång 150 lotter á 100 kr st

Lotter kan bokas på Internet, betala in 100 kr per lott på PG 6044582-2 ange ”250 cc lotteri” max 10 lotter per person. Ange emailadress som vi kan maila ditt lottnummer för bevakning.

Betalning skall vara oss tillhanda senast 18/7

Beskrivning av vinsten

1:a pris: Aprilia RS 1998 ”Sport Production” 250 cc Standard. Körd av Martin Karlsson 2005 till en 3:e plats i Sport Production. Massor med reservdelar och originalkåpor medföljer. MC:n är i körbart skick, motorn renoverad 2004

2:a – 5:e pris 2 Biljetter till STCC Kanonloppet värde 400 kr

Cykeln ses på Bike Week utanför sekretariatet. Dragning sker vid lunch på Scandinavian Open 2009-07-26


Scandinavian Open
 
Hur vet man när alla lotter är sålda då? Så man inte sätter in 100:- i onödan för att de redan sålt 300 lotter...
 
Lott köpt. Vafan man nu ska med en Aprilia till igen?
 
Det viktiga är väl att den kan bli din för 100:-
Resten är väl ganska tramsigt

Ja, jo det har ju jag också räknat ut, var mest nyfiken på hur det lotteriet går ihop sig ?. Oftast vid den typen av lotteri så brukar ju ägaren till objektet s.a.s. tjäna lite mer än vid vanlig försäljning, vilket inte är fel.
 
Jag tror ärligt att Mike inte gör det för pengarna. Cykeln har stått ganska länge, och det är väl ganska bra om den hamnar där någon kanske åker på den. Hans tanke är nog att göra något lite annorlunda på ett ganska kul, och ganska bra sätt. Inget annat.

Varför kasta sig ut och misstro allt och alla?
Vill man inte ha en lott, köper man ingen.

Bra initiativ tycker jag. :rock
 
Den där hojen har varit till salu i hur länge som helst, varit utlånad och så vidare. Någon är nog mest lycklig över att få plats över och ska på så här vis se hur mycket pengar man kan få in istället.

Ingen vettig köper en 250SP-hoj för mer än noll och ingenting idag. :D
 
Fick ett argt email från Mike om att om inte tillräckligt med lotter sålts så är det så, och han får mindre pengar. Syftet är att få upp intresset runt Bike Week.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top