2551643 Fel 1. Moderaterna ser till sveriges bästa?..är du full eller.? Moderaternas politik ser till den privata sektorn och dom som redan har det bra/gott ställt och minskar lönsamheten i import/export. Ska bli intressant och se hur en handfull överkvalificerade penn knuffare kompenserar för minskad stål/skogs/energi export på ett sätt som gagnar Sverige som helhet...good luck säger jag bara.
Fel 2. Höja tobaks/spritskatten = civilkurage? Allvarligt talat.
Sossarna försökte samma sak på 90-talet och fick ett j##la problem med explosionsartad smuggling på köpet. Hade en del intressanta likheter med spritförbudet på -20-talet, och vi vet ju alla hur det gick. Sänkte priserna igen när dom upptäckte att det kostade mer än det smakade.
I rättvisans namn så bryr jag mig inte om ökad skatt på sprit och tobak...10 spänn för en öl på systemet är en piss i Nissan jämfört vad du får pynta på krogen.
Ursäkta om jag låter otrevlig men det har inget att göra med civilcurage eller "sveriges bästa"...inte någonstans.