Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag rullade in hojjen i vardagsrummet idag....
![]()
Våren i Kalmar, 100 mil på mätarn ännu så länge! Hörde en annan hoj som varit ute i full fart igår. Blir till att rulla 70 nya mil om två veckor, besök i skåneland väntar. Hoppas bara att det inte blir verklighet av snön som är förutspådd.





Inte där jag bor.Glöm inte att det är 1 cm brunt bajs (grus) som ska försvinna också när snön väl är borta.

Jag var till Marstrand i helgen, var inga problem! Fördelen med att det är minusgrader är att det är torrt på vägarna och så länge solen skiner är det rätt gött i 120 blås också om man bara är rätt klädd.Tillbaka i det svarta hålet, -12 i Götet idag (några enstaka mopedister i sikte) och det ser inte ljust ut på temp-fronten kommande 10 dagar suck.
Vågar man ha hojen ute i -12 om nätterna?

jag ser och hör hojar överallt i malmömen min står fortfarande i verkstan utan kåpor och backdäck, måste löda miniblinkers också innan den är körbar... frustration på hög nivå
![]()
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |