Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag rullade in hojjen i vardagsrummet idag....
![]()
Våren i Kalmar, 100 mil på mätarn ännu så länge! Hörde en annan hoj som varit ute i full fart igår. Blir till att rulla 70 nya mil om två veckor, besök i skåneland väntar. Hoppas bara att det inte blir verklighet av snön som är förutspådd.





Inte där jag bor.Glöm inte att det är 1 cm brunt bajs (grus) som ska försvinna också när snön väl är borta.

Jag var till Marstrand i helgen, var inga problem! Fördelen med att det är minusgrader är att det är torrt på vägarna och så länge solen skiner är det rätt gött i 120 blås också om man bara är rätt klädd.Tillbaka i det svarta hålet, -12 i Götet idag (några enstaka mopedister i sikte) och det ser inte ljust ut på temp-fronten kommande 10 dagar suck.
Vågar man ha hojen ute i -12 om nätterna?

jag ser och hör hojar överallt i malmömen min står fortfarande i verkstan utan kåpor och backdäck, måste löda miniblinkers också innan den är körbar... frustration på hög nivå
![]()
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |