Smörja kedjan med?

Inte att rekommendera till vita fälgar - ett satans stänk och fälg mm ser ut som en dalamatiner efter en stund...

Jag har provat Biltema en gång bara för att se vad det var. En gång & aldrig mer, värre sörja & kladda ner har jag inte varit om. Smörjegenskaperna är säkert jättebra, men för min del så faller det bort totalt om varje körning innebär 30min tvätt av kedjekladd vid hemkomst :tummenner
 
Sågkedjeolja - Tandborste - Trasa.
Den gör rent samtidigt som den smörjer.
Å kan någon komma med en kedja som får mer stryk än på en motorsåg?

Sedan slipper man att ta fram spatteln för att få bort all vax ink grus vid det främre drevet...

/M
 
Sågkedjeolja

Har faktiskt funderat på sågkedjeolja. Maken till klistrigare och trådigare olja får man leta efter. Den ligger nog kvar på kedjan betydligt bättre än t.ex. hypoidolja. Kostar bara 139:-- för en 4 litersdunk på Jula. Den biologiskt nedbrytbara någon tia till. Har ju redan en dunk till motorsågen.

Det där med grusvax låter inte så kul, borde kanske inspektera den drivande kedjekransen med omgivning.
 
Köpte Motul chain lube till min hoj, men tror jag gjort fel när jag spreja på det.. på tuben vissar dom att man ska skaka flaskan, spruta på och sen vänta 15min.. men frågan är om kedjan ska va varm innan elle inte.. på min blev det som en vit hinna nu som bara är kladig som fan... känns ju inte som mycke till smörj effekt då?

Hur gör jag rent kedjan igen på bästa sätt och hur ska jag sen göra för att de ska bli rätt??
 
Nyheter
Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Back
Top