gsxr_ägare
Ny medlem
Hej jag undrar om jag skall smörja hjulbulten på en gsx-r efter att jag haft bakhjulet avtaget för reparation. Och i så fall vad skall jag använda för fett te.x. Tacksam för hjälpen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Om det är hjulaxeln du menar, så ja: den bör rengöras och smörjas innan återmontering. Ibland kan man även behöva ta lite stålull/ fin smärgelduk för att få bort ev. rost.
Du kan använda vilket fett du vill, det är inga ytor som skall glida eller rotera, utan smörjningen är bara korrosionsskydd. Passa på att göra rent runt alla lager m.m, samt lägg lite fett på "läpparna" på packboxarna, så slipper du få in vatten i lagren.
Har en flaska biltema kedjeolja som inte duger till att smörja kedjan med så jag brukar torka rent axeln o spraya på det.
|
|
Stabilt läge på Gotland Ring!
Den trista dispyten om ägan... |
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Bike-Dagarna har öppnat!
Vinn en airbagväst från Dai... |
|
|
H-D Pan America 1250 Limited provkörd
I nummer 5 av Allt om MC ko... |
|
|
Custom Bike Show den 6e juni.
När Twin Club MC i Norrtälj... |
|
|
Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo
Mötets ordförande Anna Iwar... |
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride
Den 17 maj är det åter dags... |