Smörja bootsen...

Peter1980

Team Ajvar
Gick med
25 Jan 2009
Ort
Stockholm/Tyresö
Hoj
Har: R1 -16. Haft R6 -08 , R6 -05, R1 -05, Hornet 600 -06
Mina Alpinestars SMX skor har börjat gnissla utav h*lvete när man går med dem.

Är inget jätteproblem, men det är rätt störande när man går genom kontoret och märker att alla hör det.

Så, för att komma till frågan så undrar jag om det är någon som har tips på vad man kan smörja skorna med? Gissar att det är plasten som gnisslar, och man vill ju inte ta nåt som fräter/torkar ut plast.
 
Nope, inte provat nåt alls ännu. Men det kanske kan vara värt ett försök..

dränk i WD40 och torka bort överflödigt. Inte alls lika aggresivt som 5-56.

Alternativet är väl att demontera allt som går att demontera och gegga in med minkolja eller dylikt som finns på "ica"
 
Haha har samma problem med samma boots.. en av få gånger man blir utstirrad av :tuttar är när man knatar runt i dom :yoparty

Säg gärna till om du lyckas
 
Eller kedjespray eller silikonoljan man får med till hjälmen eller motorolja för den manligare doften.. :D
 
Det är det där skyddet över knölen (på utsidan) av foten som låter. Kolla i kartongen om du har den kvar, ska vara med en pytteliten flaska. Annars brukar precis samma lilla flaska ligga i hjälmkartonger också för att smörja visirmekanismen. Hittar du ingen så funkar olivolja alldeles ypperligt till just SMX.
 
Jag har samma problem med mina AS smx. Ska no testa det där med olivolja o se om de funkar.. Låter ju som fan när man rör sig. Inga dojor man smyger ifrån kärringen i direkt :glömdet
 
Mina Oxtar har gnällt som attan, hörs man inte så finns man inte.

Efter silikonsprayen jag sprutade på innan avfärd imorse har man så att säga upphört att existera. Fungerade riktigt bra, blir intressant att se hur länge det håller i sig.
 
Kedjespray. Körde på mina och polarens smx i början av förra säsongen. Har varit tysta sen dess:tummenupp
 
Eller en tur i det blöta. Vad du än gör så ska du inte tvätta din utrustning. Det torkar ut och så ser det...rent ut.
 
Kan upplysa om att Motul Chain lube funkade alldeles utmärkt.. så nu äntligen låter hojen mer än mina skor!

Tack för alla tips :tummenupp
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top