Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
tobbeviking skrev:Ja dämpmatrialet försvinner ju efter ett tag, då får man packa om den med lämplig dämpull.
Så visst stämmer det....
//Tobbe
.
Som ovanstående talar säger så tar det rätt lång tid ja, men vill man kan man ju mekaniskt påskynda urblåsningen genom ett litet kirurgiskt ingrepp i dämparen.Pinky skrev:Eller så struntar man i att packa om.
"försvinnner efter ett tag", hur många mil skulle du tippa på tills dess att man hör skillnad?
Jag tycker nämligen att min låter mer nu än vad den gjorde för 400 mil sedan![]()
tobbeviking skrev:Som ovanstående talar säger så tar det rätt lång tid ja, men vill man kan man ju mekaniskt påskynda urblåsningen genom ett litet kirurgiskt ingrepp i dämparen.
Tänk bara på att det brölar rätt mkt mer utan ull och har man sedan innan ett rätt högljutt system så lär det inte bli bekvämare att köra långt om man nu gör det![]()
//Tobbe
.Ha ha åjo! Jag vet nog vad som planeras!Pinky skrev:Haha, jag vet nog vad du tror jag tänker.
Jag har inga planer på att "förstöra" mitt system, lite nyfiken bara![]()
hmm.... nu har jag nog lite väl dåligt på fötterna för att sitta här och påstå, men det skiter jag iNinjaboy skrev:Är alla tillbehörsdämpare packade på detta vis? Original packar man ju aldrig om så varför behövs detta material då det bara ställer till besvär?![]()
Tänker du på sporthojar nu?Tom Byron skrev:efter 400mil kan bra mycket vara borta. Jag tror akra rekommendera att packa om sina vid 4-5hundra mil
tobbeviking skrev:Tänker du på sporthojar nu?
För på enduro och andra stånkor har ju ullen en tendens att fly all världens väg rätt fort iom dom kraftiga pulserna en stånka producerar.
Iofs så kan det ju skilja en hel massa mellan olika dämpare, pga ullkvalite och håldiameter på perforeringen.
//Tobbe
tobbeviking skrev:hmm.... nu har jag nog lite väl dåligt på fötterna för att sitta här och påstå, men det skiter jag i![]()
Iaf på mina hojar jag haft, så har orginal vart av "kammartyp" dvs gaserna blockeras av lite väggar och junk inne i dämparen.
Medans alla(?) slipon är av "raktrörtypen" dvs kollar du genom dämparen så ser du ju rätt igenom, då måste man ju ha ngt som dämpar ljudet och det sköter då ullen i kombo med det perforerade röret.....
Blev det begripligt?![]()
//Tobbe
Ja lite effekt ger det ju men vad jag fått erfara genom att läsa tester och andras bänkningar så är det väl mellan 0-5häst det ger rätt inställt.Ninjaboy skrev:Fullt begripligt. Man kan alltså anta att "raktrörtypen" trots dämpullen ger bättre flöde och därmed lite bättre ljud och kanske även effekt. Kan dock inte vara mycket då slipon aldrig brukar behöva ombestyckning vilket tyder på att flödesändringen är marginell. Då undrar man ju varför inte fler tillverkare gör just slipon med originalprincip så att säga så slipper man ju detta med ompackning. Ljud och viktbesparing som jag tycker är huvudsakerna med slipon borde man ju kunna uppnå ändå.
YES!! jag lyckades iaf tillslut ljuga bort digNinjaboy skrev:Nu blev det mer svårbegripligt igen.![]()

hållundan skrev:Pinky, du hörde la min innan jag sålde den. Den var rätt tom ett tag. Sen packade jag iofs om
Men visst, som nämns i tråden, det försvinner dämpmaterial hela tiden. Mina erfarenheter säger att längre trådar (glasull) försvinner snabbare än vanlig "matta".
Äh, nu ska du inte vara sån.... Att du garvade tyckte jag var ogay eftersom din båge är way more grym än va min va, men att stenberg å dom andra garvade tyckte jag mest var tragiskt. Hans budbil går på diesel.Pinky skrev:När jag hörde din stackars hoj skrek den ju som en stucken gris![]()
![]()
![]()


|
|
Motorsportsalongen i Örebro!
Jag tog en snabb avstickare... |
|
|
Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort
Det är ingen lätt uppgift H... |
|
|
KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”
Rajiv Bajaj, 58, VD för den... |
|
|
Framtidens hjälmar är här!
Bland finesserna finns ljus... |
|
Öhlins, som under många år ... |
|
|
|
Bridgestone lanserar nytt sportdäck
Bridgestone har presenterat... |
|
|
Ny Suzuki-importör
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
Suzuki byter importör!
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |