Slicks vs mönstrat

ÅkeN

Ny medlem
Gick med
27 Nov 2008
Ort
Huddinge
Hoj
GSX den första, KTM 500
Hej, tänkte prova lite SM i sommar, började med att beställa kläder som skulle vara lämpliga när man utövade SM, dom kändes väldigt slimmade och det stora hål över skinkorna, ja ja det är väl så det ska vara tänkte jag och fortsatte med själva motorcyckeln. en EXC 450, fixade lite med fjädring, framhjul, bromsar, najade lite bultar und so weiter, men när bakdäcket skulle på plats så tog det stopp i svingen på ena sidan och kedjan på den andra, tänte att man kanske kunde shimsa ut drevet och kapa bort en bit av den svetsade förstärkningen på höger insida av svingen..eller byta själva bakdäcket, nu sitter det ett Dunlop sportmax 160 60 17 på en 5 tums fälg, skulle ett slicks av samma dimension ha en annan profil och passa bättre, i sådana fall vad ska man köpa för slicks?

Tacksam för ev svar.

Åke, Independent Racing
 
Köp sm slicks eller en 4,25" fälg.

Jag hadde samma problem. Gat däcken är bredare än slicksen. Jag körde först med 4,25" fälg och michelin pilot one däck (gat däck). Det gick in men däcket får fel profil när det trycks ihop.
Skaffade en en 5" fälg för att kunna använda slicks och la på one däcket på den för att köra slut på det. men det gick inte in för att däcket vart så mycket bredare med bredare fälg.
 
Nån som har bra tips på gatdäck som funkar hyfsat med 5" fälg? har själv kört några olika och det som går bäst är pirelli diablo.. fast det skitet vill jag inte köra på :/
 
Sportec M3 höll riktigt bra på Gotland ring på min 640 iaf... Bra livslängd på gata oxo, tror det var det som höll längst bak iaf, dvs 200 mil eller nått ;)
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top