Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nä!BMW R90s skrev:Ja, är det vettig kapitalplacering?
BMW R90s skrev:Ja, är det vettig kapitalplacering?
Ska man behöva tillägga att barsebäck är byggt på 70 talet (tror jag eller på 60 kanske.)Chris Ash skrev:Det är knappast ett riktigt påstående att Barsebäck ersätts med kolkraft även om det är populärt att hävda det, man kan lika gärna hävda att det ersätts av vindkraft eller biobränslen.
Dessutom har ju Sverige ett överskott på el och till det kan läggas att kapaciteten hos Ringhals kommer att öka med mer än båda Barsebäcksreaktorerna tillsammans under de följande åren.
Jag tycker det är ett bra beslut att avveckla kärnkraften, sen kommer ju själva genomförandet givetvis att stötas och blötas i alla oändlighet.
Solid snake skrev:Ska man behöva tillägga att barsebäck är byggt på 70 talet (tror jag eller på 60 kanske.)
Så det är kanske inte så konstigt att det inte lämnar samma kapacitet som det du pratade om.
Chris Ash skrev:Vad har det med saken att göra? Vad jag menade är att det snarare är en symbolhandling, bland annat för att blidka danskarna. Sverige kommer producera mer kärnkraft utan Barsebäck än med det.
Masonit skrev:Jag har inget emot kärnkraftverk men att Barsebäck avvecklas är bara bra. Jag som kommer från Helsingborg fattar vilken totalt urkorkad placering Barsebäck har. Inom några milsradie finns Malmö, Lund, Landskrona, Helsingborg, Helsingör och Köpenhamn. Vill inte ens tänka vad resultatet skulle bli vid en härdsmälta.
\Masonit

heimdal skrev:så det är enbart en media-skräckhistoria (istortsett) att de kommer bli "energikris" osv om de blir en kall vinter?
heimdal skrev:så det är enbart en media-skräckhistoria (istortsett) att de kommer bli "energikris" osv om de blir en kall vinter?
Coola Ola skrev:Att minska elkonsumtionen är förstås inte att tänka på?
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...