Skicka filer med USB?

hållundan

Emozione!
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Kranskommun
Hoj
Monster 1100S 2009 Extra allt
Är jävligt grön inom USB-systemet...

Kan det vara så lätt att man kopplar ihop två datorer via USB enheterna å den ena blir "en flyttbar disk" å på så vis kan man flytta filer på ett smidigt sätt???? Kan ju även skapa nätverk, det är väl ganska simpelt i XP oxå, men tänkte göra det ännu lättare???

Eller är ja ute å seglar?

kom igen daaa
 
Last edited:
hållundan skrev:
Är jävligt grön inom USB-systemet...

Kan det vara så lätt att man kopplar ihop två datorer via USB enheterna å den ena blir "en flyttbar disk" å på så vis kan man flytta filer på ett smidigt sätt???? Kan ju även skapa nätverk, det är väl ganska simpelt i XP oxå, men tänkte göra det ännu lättare???

Eller är ja ute å seglar?

kom igen daaa

mjaaa... du måste ha en hubb eller router.. sen en nätverkskabel i mellan.. sen kör du bara guiden nätverk i xp.. simsalabim.. =)
 
Med en viss typ av nätverkskabel behöver du inte en hubb eller router, utan kan direkt-koppla mellan två nätverkskort. (Denna typ av kabel kan inte användas för att koppla datorn till en hubb eller router).

Huvudsyftet med USB enheter är att dom kan anslutas till datorn utan att man behöver installera drivrutiner. Och man kan plugga in enheten (t.ex. en scanner) medan datorn är påslagen, och man kan direkt därefter börja använda enheten utan omstart.

Dessutom har USB en väldigt långsam överföringshastighet, om man jämför med ett nätverkskort. Så skall du flytta stora saker, som en, eller flera, filmer så rekommenderar jag att du skaffar en nätverkskabel. Om du/ni skall flytta saker ofta så är en hubb ingen större investering, 300 kronor eller liknande. Är det bara en engångsföretelse, och ni ändå båda två har nätverkskort, skulle jag ändå rekommendera en nätverkskabel för kommunikation mellan två datorer (utan att gå genom en router eller hubb) det är inte många kronor för sån. 50 spänn kanske? (Påminner återigen att dator-dator kabel inte är samma som dator-router/hubb-dator kabel. Så du ber om rätt typ.)
 
Kabel

Med en lite enklare beskrivning än föregående talare så ska du inhandla en korskopplad patchkabel (Twisted Pair) .

Koppla den mellan båda datorernas kort och sen är det bara att köra.

Glömde nämna att om man har USB portar v. 2.0 så kan man komma upp i 480 Mb/s vilket jag inte anser som långsamt.
Med USB 1.1 kan man komma upp i 12 Mb/s vilket inte är fel det heller. Kör man dessutom med 10Mb nätverkskort kan det väl kvitta.

Men kör med korskopplat i stället. Mycket smidigare.

Micke
 
Last edited:
tack som fan...

Blir nog en sån där korskopplad patchkabel (Twisted Pair) för min del eftersom det är typ en engångsgrej...

Såååå, blir till å ta hojen å åka å köpa en sån imorrn... :tummenupp
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top