Skicka filer med USB?

hållundan

Emozione!
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Kranskommun
Hoj
Monster 1100S 2009 Extra allt
Är jävligt grön inom USB-systemet...

Kan det vara så lätt att man kopplar ihop två datorer via USB enheterna å den ena blir "en flyttbar disk" å på så vis kan man flytta filer på ett smidigt sätt???? Kan ju även skapa nätverk, det är väl ganska simpelt i XP oxå, men tänkte göra det ännu lättare???

Eller är ja ute å seglar?

kom igen daaa
 
Last edited:
hållundan skrev:
Är jävligt grön inom USB-systemet...

Kan det vara så lätt att man kopplar ihop två datorer via USB enheterna å den ena blir "en flyttbar disk" å på så vis kan man flytta filer på ett smidigt sätt???? Kan ju även skapa nätverk, det är väl ganska simpelt i XP oxå, men tänkte göra det ännu lättare???

Eller är ja ute å seglar?

kom igen daaa

mjaaa... du måste ha en hubb eller router.. sen en nätverkskabel i mellan.. sen kör du bara guiden nätverk i xp.. simsalabim.. =)
 
Med en viss typ av nätverkskabel behöver du inte en hubb eller router, utan kan direkt-koppla mellan två nätverkskort. (Denna typ av kabel kan inte användas för att koppla datorn till en hubb eller router).

Huvudsyftet med USB enheter är att dom kan anslutas till datorn utan att man behöver installera drivrutiner. Och man kan plugga in enheten (t.ex. en scanner) medan datorn är påslagen, och man kan direkt därefter börja använda enheten utan omstart.

Dessutom har USB en väldigt långsam överföringshastighet, om man jämför med ett nätverkskort. Så skall du flytta stora saker, som en, eller flera, filmer så rekommenderar jag att du skaffar en nätverkskabel. Om du/ni skall flytta saker ofta så är en hubb ingen större investering, 300 kronor eller liknande. Är det bara en engångsföretelse, och ni ändå båda två har nätverkskort, skulle jag ändå rekommendera en nätverkskabel för kommunikation mellan två datorer (utan att gå genom en router eller hubb) det är inte många kronor för sån. 50 spänn kanske? (Påminner återigen att dator-dator kabel inte är samma som dator-router/hubb-dator kabel. Så du ber om rätt typ.)
 
Kabel

Med en lite enklare beskrivning än föregående talare så ska du inhandla en korskopplad patchkabel (Twisted Pair) .

Koppla den mellan båda datorernas kort och sen är det bara att köra.

Glömde nämna att om man har USB portar v. 2.0 så kan man komma upp i 480 Mb/s vilket jag inte anser som långsamt.
Med USB 1.1 kan man komma upp i 12 Mb/s vilket inte är fel det heller. Kör man dessutom med 10Mb nätverkskort kan det väl kvitta.

Men kör med korskopplat i stället. Mycket smidigare.

Micke
 
Last edited:
tack som fan...

Blir nog en sån där korskopplad patchkabel (Twisted Pair) för min del eftersom det är typ en engångsgrej...

Såååå, blir till å ta hojen å åka å köpa en sån imorrn... :tummenupp
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top