Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Mycket däcksvikter på fälgen = något är på tok
Har du lust att utveckla? När jag har slicks monterade på fälgarna behövs nästan inga vikter. När teg däcken åker på åker även 90 gram vikter på. Måste vara fel på min bakfälg ibland då bars![]()
Menar när hela fälgen är full av flertalet balansvikter, vi pratar inte om ett par stycken utan en drös över kanske hela fälgen, man försöker balansera bort skevheten.
Det jag menar är att om jag använder samma fälg till regndäck och till slicks men endast behöver en massa vikter när jag använder regndäcket men slicksen bara är att montera oftast och brassa satan är det då obalans i däcket eller fälgen.
Med det sagt kan man inte påstå att en fälg är dålig bara för att det sitter massa vikter på den kan lika gärna vara just det däcket som har dålig balans.
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner
En exklusiv motorcykel med ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Vision CE
På IAA Mobility 2025-mässan... |
![]() |
Höstrusch för våra fotografer
Inte bara sommarmånaderna, ... |
![]() |
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär
Efter nästan två decennier ... |
![]() |
Yamaha debuterar med V4 i MotoGP
Yamaha har meddelat att för... |
![]() |
Hojmys i Ugglans Park
Ända sedan början av 90-tal... |
![]() |
MC-mässan 2026
MC-Mässan är tillbaka 23–25... |
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |