Danne S
Sporthojsnörd
Yoshi_gixxeRR skrev:2441135Saken e väl att man inte ska köra över sin förmåga.
Jag kan köra fort, men väljer mina tillfällen.
När jag tog hojkort -97 så körde jag oxå fort (tyckte det var jättekul) men kunde igentligen inte behärska farten, då jag första året krashade i en kurva ordentligt (dock var farten i sig ej hög : ca 60-70 men jag kunde ej hantera den)
Man blir mer erfaren med tiden man kör hoj, men en del nybörjare vill tro att dom kan köra lika fort som en erfaren. Men när det blir problem är det oftast nybörjaren som gör dom mest grundläggande felen som leder till en olycka.
Därav att det e tragiskt när olyckor sker, o samtidigt är personer som tycker att ultraextrem mc-åkning är coolt...
2 olika värdar möts till en gråzon = skenheligheten
.../Yoshi
Men samtidigt så spelar det ingen roll om du är erfaren eller ej, hastighets begränsningen måste följas men snackar du om att köra på bana eller inhängnat område så håller jag med