Skatter, pension och ny regering.

Högre skatt ger inte automatiskt högre skatteintäkter. Trots att vi genomgått den värsta finanskrisen på ett sekel och kraftiga skattesänkningar har de totala skatteintäkterna ökat. Vi har aldrig satsat så mycket på välfärden som nu.

Det är mycket snack om att "Sverige gått sönder", men de flesta fakta visar på motsatsen.

Skatteintäkterna mätt i procent av BNP har dock minskat väsentligt. Skatteintäkterna per capita är dessutom lägre nu. Samtidigt har sjukvårdens behov av resurser ökat, och skulle alltså behöva ytterligare medel. Jag vet inte var du får dina fakta ifrån, men om du frågar de som faktiskt arbetar i de stödjande delarna av samhället så är det inte många som tycker att nuvarande situation är hållbar.
 
Skatteintäkterna mätt i procent av BNP har dock minskat väsentligt. Skatteintäkterna per capita är dessutom lägre nu. Samtidigt har sjukvårdens behov av resurser ökat, och skulle alltså behöva ytterligare medel. Jag vet inte var du får dina fakta ifrån, men om du frågar de som faktiskt arbetar i de stödjande delarna av samhället så är det inte många som tycker att nuvarande situation är hållbar.

Stödjande ,, som Sveriges kommuner och landsting ?? De har följande information att delge;

Välfärdens resurser rekordhöga ..
http://www.skl.se/tjanster/press/de...faktavalfardensresurserarrekordhoga.2521.html
 
Stödjande ,, som Sveriges kommuner och landsting ?? De har följande information att delge;

Välfärdens resurser rekordhöga ..
http://www.skl.se/tjanster/press/de...faktavalfardensresurserarrekordhoga.2521.html

Kan tänkas. Men då undrar jag lite vart pengarna tar vägen.
Det är ju till exempel inte någon hemlighet att storsjukhusen i åtminstone stockholms län dragits med ett årligt besparingskrav på ca 2%. Dvs dom får mindre och mindre resurser för att genomföra sin uppgift samtidigt som befolkningen i snitt blir äldre och äldre och vårdbehovet ökar. Det leder till att personalen går på knäna och blir utbrända i sina försök att ta hand om alla som är sjuka och behöver vård.
Och att skolan inte lyckas med sitt uppdrag riktigt är det väl ingen som missat.

Det är ju en sak om vi lägger mer resurser total på välfärden. Men då är det ju intressant att jämföra med vad vi kommer från. För det är ett faktum att det är rätt många år sedan personalen som jobbar inom välfärdsyrken tyckt att dom hade rimliga villkor för att utföra sitt jobb.
 
Vilka fungerar inte?

Tja. Vården har ju sina brister. Och att skolan inte funkar riktigt 100% är det väl ingen som missat.
Att det förekommer en hel del problem på äldreboenden och liknande där folk blir liggande och får liggsår eller inte får vård när dom behöver det är väl inte heller någon direkt nyhet.
 
Tja. Vården har ju sina brister. Och att skolan inte funkar riktigt 100% är det väl ingen som missat.
Att det förekommer en hel del problem på äldreboenden och liknande där folk blir liggande och får liggsår eller inte får vård när dom behöver det är väl inte heller någon direkt nyhet.

Både kommun och landsting är och har varit sossestyrt här hela tiden, så svårt att skylla på alliansen.
 
Exactly. 75% av landstingen har varit s styrda. Och, föga överraskande är det också dessa som dras med största finansiella bekymret. Så, vad har vi lärt oss, jo att det finns gott om resurser men de används på fel sätt. Om det då ges större anslag kommer inte huvudlösa beslut upphöra
Nej, omsättning av ledningen och politiker som förstår ekonomiska styrmedel på ett i praktiken omsatt sätt.
 
Om man alltid får mer resurser när man ropar, finns ju inget incitament att lägga tid på att fundera på hur saker kan göras smartare. Man fortsätter ju bara i samma gamla fotspår. Nu har man gjort så i 20 år i den offentliga förvaltningen, och kostnaderna skenar naturligtvis eftersom man aldrig någonsin gör något nedtag i personalstyrka.

Det måste finnas ENORMA mängder med administration som går att automatisera, samköra och ifrågasätta nyttan med öht. Har själv jobbat statligt i tre olika organisationer och det var ett under av ineffektivitet och handlingsförlamning.

Nej, börja ställa krav på att välfärdssektorn visar upp ett AKTIVT arbete med att effektivisera innan de får ökad budget.
 
Problemet är att ledningen hellre tillsätter ett par produktionslösa mellanchefer samt kickar ett par undersköterskor än gör tvärtom. Vilket hade varit det rätta. Kontorsdelen eller "huvudet "i offentlig verksamhet är oftast betydligt större och tyngre än den kropp som skall bära densamma.
 
Både kommun och landsting är och har varit sossestyrt här hela tiden, så svårt att skylla på alliansen.

Det är helt sant. Och den nedåtgående trenden inom skola, vård och äldreomsorg är något som påbörjades långt innan regeringsskifter 2006. Så den nyligen avgånga regeringen har inte ensamt fixat nuvarande situation.

Men det är tyvärr ett faktum att landstingen gärna sparar lite pengar och följden blir tyvärr i många fall vårdköer där folk går sjukskrivna i väntan på att få vård. Att det resulterar i att man smäller försäkringskassans budget skiter dom högaktningsfullt i då det ju inte är deras budget. Det är också ett faktum att man har olika förutsättningar att få vård i tid och därmed tillfriskna varierar ordentligt mellan landstingen.

Det är också så att kommunerna gärna sparar lite på äldreomsorgen med följd att åldringar inte får hjälp med småkrämpor eller åkommor som därför blir allvarligare och kräver sjukhusvård. Men det är ju inget som dom bryr sig i för det påverkar ju landstingets budget negativt och kommunen bryr sig ju mest om kommunens budget.

Man har alltså ett delat ansvar där åtgärder i budgeten hos en aktör leder till påverkan i en annan aktörs budget. Och i slutändan så blir resultatet att den ena snålar med våra skattepengar med följden att det går åt mer av dom i ett annat led .Troligen leder det till att skattepengarna räcker till mindre, eller snarare att det går åt mer pengar. Det kostar ju troligen mer att åtgärda ett liggsår än att se till att agda blir vänd tillräckligt många gånger och aldrig får liggsåret. Likaväl som att det nog kostar mindre om bengt får sin diagnos och operation så snart som möjligt och kan gå tilbaka till arbetet istället för att han först ska vara sjukskriven några månader i väntan på diagnos med påföljande köstnader för försäkringskassan och uteblivna skatteintäckter då han under tiden inte genererar några inkomster för samhället utan bara är en belastning.

Det behövs med andra ord styrning från högre ort från någon som ser totalkassan och vad en besparing i ena budgeten leder till för följder i en annan budget.
Detsamma gäller troligen också för skolväsendet.

Med andra ord saknas lite styrning från regeringshåll på hur landsting och kommuner skall genomföra sina uppdrag. Eller om det är så att dom riktlinjer dom har är felaktiga sett till vad man vill ha ut av välfärdssystemen. Och här har våra regeringar misslyckats under lång tid. Såväl den nyss avgånga som den regering som avgick 2006.
 
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=5991647

[h=1]Satsning på lokaltrafik i stället för förbifart[/h] lyssna på Pengar från Förbifart Stockholm ska gå till kollektivtrafik [h=2] "Över hela perioden är det 23 miljarder" [/h] (1:28 min)




Stockholms stad vill använda pengar som skulle betala Förbifart Stockholm till kollektiv i stället. Det står klart när de rödgröna partierna i kommunen i dag presenterat sin gemensamma politik.

Publicerat kl 11:58

Dela

Hälften av pengarna från vägtullarna i Stockholm ska gå till kollektivtrafik, om kommunen får bestämma. Pengar som alltså skulle ha finansierat förbifarten.
– De närmaste åren framåt ska alla pengar gå till kollektivtrafik, och över hela perioden är det 23 miljarder som vi flyttar över till kollektivtrafik, säger Daniel Helldén, Miljöpartistiskt borgarråd i Stockholm.
När Miljöpartiet och Socialdemokraterna gjorde upp om regeringsfrågan sköt man frågan om förbifarten framför sig, och kom överens om att låta Stockholms kommun och landsting göra upp om finansieringen.
Det har nu alltså den rödgröna majoriteten i Stockholm tolkat som att de har rätt att använda inkomsterna från biltullarna som de själva vill.
Vägprojektet väntas kosta många miljarder, inklusive lånefinansieringar handlar det om över 40 miljarder kronor. Tanken var att alla pengar från trängselskatterna skulle gå till projektet, å därmed betala 80 procent av hela kostnaden.
Frågan är vad den nya statsministern, Stefan Löfven, kommer att tycka om hälften av trängselskatterna i stället används till lokaltrafik.
– Ja, det är ju han som har öppnat upp för den här möjligheten, så att jag förutsätter att han sätter sig vid förhandlingsbordet och kan resonera om hur vi kan få bättre kollektivtrafik till Stockholm, säger Karin Wanngård, Socialdemokratiskt borgarråd i Stockholm.
Ci Holmgren
ci.holmgren@sverigesradio.se
 
Jag tycker att alla som åker på Essingeleden ska börja åka genom stan i stället som en markering att förbifarten visst angår Stockholmare. Tull som tull, finns ingen anleding att åka runt nu.
 
Förslagsvis flyttar folk från stan och tar jobben med sig så kan politikerna sitta där i stan där det inte blir några intäkter. In you face
 
De kan ju sitta och lukta sumpgas ihop med övriga fjantar i sthlm kommun.. Hur kul på en skala. Bara bestämma över sitt eget och ingen bryr sig
Haahaa
 
Dagspendlarna till Bromma ett par gånger i veckan kan inte vara nöjd med planerna att lägga ner flygplatsen. Det förefaller rätt huvudlöst när det än inte finns några bra alternativ. Borde i förlängningen skada Stockholms attraktionskraft. Det är ju betydligt smidigare att ta sig in i Stockholm via Bromma än Arlanda.

Man börjar redan se hur stödpartierna V & MP får allt för mycket att säga till om. Mångas farhågor besannas. Ett starkt argument att inte rösta fram S. Med tanke på det parlamentariska läget är som tur är inte sista ordet sagt i flertalet frågor.
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top