Skakningar, däcken slut/platta?

Peter1980

Team Ajvar
Gick med
25 Jan 2009
Ort
Stockholm/Tyresö
Hoj
Har: R1 -16. Haft R6 -08 , R6 -05, R1 -05, Hornet 600 -06
Har en Hornet 600.

Har kört rätt mkt under våren/sommaren.. en hel del kurvig landsväg ("bulten" i sthlm bl a)..

I början så gick hojen så mjukt å fint genom kurvorna, även med lite mer nerlägg och fart...

Men på senare tid har jag börjat känna att när jag kör fort i kurvor.. (eventuellt när jag kommer över en viss lutning) så börjar cykeln känns instabil.. nästan som att det pumpar i fjädringen eller som att vägen helt plötsligt blir ojämn.. pg a obehaget så slår jag av gasen och hojen rätar upp sig och vips så blir den stabil igen.

Jag VET att det är dags att byta däcken snart. Dock så ser de inte helt slut ut rent mönstermässigt riktigt än.. Kan ev. ha en tendens till lite platthet på mitten pg a all pendling till/från jobbet.. någon som vet hur platta däck "känns" när man kör? Kan det vara det? eller borde jag börja gå igenom alla lager och liknande i detalj?

tacksam för tips.
 
Ett "platt" framdäck, alt. med för lite luft i kan kännas igen då man släpper styret vill börja fladdra/wobbla. Testa att pysa ur luft så de kanske bara 1,8 till 2Kg (om org. är ca 2,5kg) kan du se tendenser. Samt den blir svårstyrd.

Men har du rätt däcktryck, med slitet på mitten så blir de som en "kant" då man svänger å känner den som en obehaglig instabilitet.

Men de är så individuellt hur man uppfattar slitage på däck, däcktryck å fjäderinställning.

Det finns säkert andra som uppfattar detta på annat sätt.
 
Det var däcktrycket som spökade.

Hade 1.5 bar för lite i bakdäcket,, antingen så är det en lagning som läcker, eller så är det statoils moderna påfyllningsapparatur som inte gör sitt jobb..

körde med en gammal hederlig "tryck på + knappen och kolla på tryckmätaren"-påfyllning nu..

och vips så är det som att sätta sig på en stabil sten igen istället för en bättre begagnad tvättsvamp.
 
YourAnIdiot.jpg
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top