ska det bli R600 eller R1000 ??

Jag har börjat fundera om inte Honda är det bästa valet för de flesta på "hobby"-nivå. Skulle ha köpt en sån istället...Har fått för mig att Honda fokuserar mycket på lättkörda hojar. Är man inget vrålproffs är nog en lättkörd hoj snabbare än en på pappret potentare hoj med fler hästkrafter.
 
nazurro skrev:
2675061 Jag har börjat fundera om inte Honda är det bästa valet för de flesta på "hobby"-nivå. Skulle ha köpt en sån istället...Har fått för mig att Honda fokuserar mycket på lättkörda hojar. Är man inget vrålproffs är nog en lättkörd hoj snabbare än en på pappret potentare hoj med fler hästkrafter.
Jag provade Hondas motsvarighet till min hoj förra året och skulle inte byta för allt smör i Småland. Visst, en trevlig hoj med bra bromsar men inte mycket mer.
 
sandstream skrev:
2675066 Jag provade Hondas motsvarighet till min hoj förra året och skulle inte byta för allt smör i Småland. Visst, en trevlig hoj med bra bromsar men inte mycket mer.

Vad var det som skiljde om man jämför med din?
 
nazurro skrev:
2675076 Vad var det som skiljde om man jämför med din?
Den kändes större (bredare), tyngre och svagare. Var bara bromsarna som jag vart imponerad av, de tog väldigt bra.
 
sandstream skrev:
2675252 Den kändes större (bredare), tyngre och svagare. Var bara bromsarna som jag vart imponerad av, de tog väldigt bra.
Var det en -05:a eller -06:a, på -06:orna hade dom väl gjort en hel del förändringar till det bättre (utom motoreffekten då)?
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top