Singeltråden

Fast, med såpass dåliga siffror, om befolkningen totalt ska landa runt 50/50, så måste ju siffran någonstans vara över 1?
:va

Det föds fler män än kvinnor, sedan dör vi snabbare både i olyckor och naturligt så när vi närmar oss pension är det nog överskott på kvinnor överallt.

Men så mycket som 0,72-0,79 låter konstigt... :va Tror snarare det handlar om 51-52 män av totalt 100 födda. Så jag undrar också var kvinnorna finns? Stockholm kanske? Dit vill ju många landsortstjejer?
 
Det finns 180.791 kvinnor som är gifta i åldersintervallet 25-34, men endast 130.502 män som är det. Borde det inte vara lika många? :va Eller har 25.144 kvinnor ingått partnerskap med varandra? :confused:

Men risk för att göra dig besviken, så är det nog enklare än så. De är gifta med män ur ett annat åldersintervall. Det är ju faktiskt tillåtet att dejta någon som är äldre eller yngre... :7peta
 
Fast, med såpass dåliga siffror, om befolkningen totalt ska landa runt 50/50, så måste ju siffran någonstans vara över 1?
:va

Mja fast jag har ju bara tittat på ett visst åldersspann.

Ponera att det finns 100 män och 100 kvinnor.

90 av kvinnorna är över 50 och resten under.

För männen tvärtom.

Blir fortfarande 50/50 i totalen men tråkiga siffor för dom unga män som inte vill dejta 50+ kvinnor.
 
Men risk för att göra dig besviken, så är det nog enklare än så. De är gifta med män ur ett annat åldersintervall. Det är ju faktiskt tillåtet att dejta någon som är äldre eller yngre... :7peta

Nja... På dejtingsidan jag är med på söker singeltjejerna på x år en kille som är x år +/-1 vecka. Allt utanför det intervallet slängs i papperskorgen direkt. :fakta

(Men... Anledningen du skriver, den tänkte jag faktiskt inte på. :rodnar Skönt att någon här är smart. :tummenupp)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top