Silly season i ankdammen

Blir väl samma skit som i alla år, träna på Missilen (helt hopplöst) samt köra dom ERF som vi har tid och råd att köra med Da Killed Suka, kanske något KM till våren så man får skrota kåporna igen.

250SP verkar iof va kul men då får man väl ännu ett lik i garaget som kräver mektid och slukar pengar.

Jag är den ständige B-föraren utan motivation eller vilja till att satsa hårdare än vad som jag anser vara rimligt både ur ekonomisk synvinkel och fysiska förutsättningar, jag kör RR enbart för att det är kul.

Jag har ingen lust att bryta sönder alla ben i kroppen bara för att kapa sekunder i R1000, visst låter det tråkigt men valet är mitt eget.
 
Ja, det måste bli mer köra nästa år. Livet känns bättre med en rejäl dos RR. Förmodligen enbart ERF som det ser ut nu.
 
Det blir en runda till i 250sp, hade tänkt att köra alla race och göra det seriöst. Samtidigt blir det erf! Vi köpte HCR- teamets knappt körda r1:a! Det kommer att bli riktigt kul, o så får man ju så mycket tid på bana :)
 
Webspy skrev:
Vad kostar en 250 säsong ? .... om man inte kan meka....

Svårt att säga det är så mycket som påverkar. Jag vet ännu inte vad jag ska ha för mina hojar om jag hyr ut dem.
Slit delar på hojen och bränsle liggar väl runt 100-150kr per mil sen kommer däck och anmälningsavgift till och förstås transporter. De bitar som är ännu svårare att bedömma är värdeminskning och sen vill man ju uppdatera hojarna löpande. Tex uppdaterade jag hojen som Anders och Martin körde med nyare cylindrar och avgassystem för drygt 15000kr i våras. Nytt tält till teamet inhandlades för drygt 20000kr. Så att försöka driva ett team blir rätt dyrt men förhoppningsvis möjligt.

Ett billigt och roligt alternativ för den som vill få körupplevelse är att köpa en hoj för runt 25-50' kr och betala någon för att plocka isär och sätta ihop hojen igen så att du och en/flera mekar kan vara med och lära.
 
Viss risk för att ni får se mig....

Jag kom på ett underligt vis över lite pengar* och jag har ett nästan 4 månader långt sommarlov från studierna så risken för att jag återfinns i en blåtaktsklass är klart betydande.......

Frågan är dock 250GP eller SP. Hjärtat säger GP då det är det enda rätta men å andra sidan så kan jag inte använda en gp under resten av året, då jag bor nära en RR bana i ungern men knappast har råd att handla bil+släp+250gp så börjar en SP kännas lockande dessutom är underhållskontot betydligt trevligare på en Aprilia och det är bra om huvudsponsorn (mor) får för sig att hon inte alls vill stödja RR.


*Nä jag har inte sålt mig till ungerska bögar eller rånat en bank
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top