serpentin banan

problemet är att uppkörningsmännen bedömer olika, utifrån deras eget humör kan det kännas som ibland.
enligt mina egna erfarenheter så är det i vändningen de flesta förlorar tid. jag körde så fort och säkert jag kunde (trodde jag) och låg ändå på 21 sekunder, tills den dagen jag drog med min körskollärare längst ner i banan och sa åt honom att han skulle lära mig svängen ordentligt. kruxet är oftast att det går alldeles för sakta i vändningen. försök ha fart när du kommer in i svängen. (svårt att förklara, men det ska inte vara någon garagevändning runt om man säger så!) :D även konkörningen måste gå jämt och snyggt och du får inte svänga ut för mycket från konerna, det kan man kuggas för. försök hålla en rak snygg linje. även som en av våra tidigare talare påpekade så är det även viktigt att axa på som fan precis i början. sega inte! skit i om det låter som hojen ska fall ihop i delar, kör kör kör! :)
en annan viktig punkt som min lärare påpekade är att försöka ha dragläget redo, redan innan du helt är ute ur svängen. titta dit du ska och dra på som bara den när du har målet framför dig. vad beträffar axet och inbromsningen, så kommer dom ju inte stå med laser på uppkörningen, så vem kommer att märka ifall du kör i 50 eller 60? se bara till att du håller 50 när du börjar med inbromsningen. jag gjorde så att jag axade upp i 60 på växel 1 o 2, la sedan i 3:an och motorbromsade ner till 50. men där gör du som du vill. det går även utmärkt att hålla 50 hela vägen tillbaka.
kör du på 125:a som jag gjorde, så tycker jag att vi knattar förtjänar några extra hundradelar eller åtminstone syn mellan fingrarna hos våra uppkörningsmän, eftersom en 125:a inte alls axar lika fort som en GSX 750 tex.

LYCKA TILL!
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top