Sanningen om den globala uppvärmningen?

Det spelar ingen roll så länge vi inte kan stoppa alla aktiva vulkaner från att vara aktiva!
Mänsklighetens ända chans till överlevnad på sikt är att vi får ett mellanstort vulkanutbrott som vars aska mörklägger en liten del av jorden, Den stora vulkanen i östra USA som har utbrott typ vart 600 000 år är för stor, den kommer att få ett utbrott om 5-50 tusen år och kommer att släcka hela jorden.

så bara för att man tills sist ska dö ändå, av hög ålder om man har tur,
så kan man lika gärna skita i hälsan under livet?

http://www.youtube.com/watch?v=zORv8wwiadQ
 
Det spelar ingen roll så länge vi inte kan stoppa alla aktiva vulkaner från att vara aktiva!

När Eyjafjallajökull spydde ut aska och stoppade flygtrafiken i norra Europa så släppte den fortfarande bara ut koldioxid som motsvarar 0,4% av de globala utsläppen.

Vulkaner beräknas släppa ut drygt 250 miljoner ton koldioxid per år.
"Vi" släpper ut 50 miljarder ton.
Vulkaner släpper alltså ut ca 0,5% av vad "vi" släpper ut.
(avrundade siffror)


"Världens vulkaner släpper årligen ut mellan 130 och 230 teragram koldioxid i atmosfären."
http://sv.wikipedia.org/wiki/Vulkan

"Inför och efter klimatkonventionens möte i Köpenhamn 2009 har olika forskningsinstitut i världen gjort nya uppskattningar som indikerar att dagens utsläpp (2008) kan ligga på cirka 47 miljarder ton."
http://www.naturvardsverket.se/sv/S...sgaser/Statistik-och-trender/Globala-utslapp/
 
Bensinpriset som kommer att rusa i höjden när oljan börjar sina på allvar och efterfrågan bara fortsätter att öka?

Precis! Vad händer då? Kommer folk att köra mer eller mindre bil? Kommer koldioxidutsläppen att minska eller öka? Kommer efterfrågan på alternativa bränslen öka eller minska?
Dubbla priset på soppa redan nu så kommer du få se en minskning som heter duga på våra utsläpp. Fast det är klart, hur ska man då ha råd att åka till Mallis.. Eller anspassar vi oss efter situationen?

På stora områden kan det bli omöjligt för människor att leva.
Man dör på kort tid av överhettning på grund av en kombination
av hög luftfuktighet och temperatur. En kombination som tidigare
bara stått att finna i en del grottor i Mexico.

Sanna mina ord, innan detta ens är i närheten av att bli verklighet så har vi krigat sönder oss själva mha pheta nukes eller några high-tech framtidsbomber! Religion är farligare än koldioxid...
 
Precis! Vad händer då? Kommer folk att köra mer eller mindre bil? Kommer koldioxidutsläppen att minska eller öka? Kommer efterfrågan på alternativa bränslen öka eller minska?
Dubbla priset på soppa redan nu så kommer du få se en minskning som heter duga på våra utsläpp. Fast det är klart, hur ska man då ha råd att åka till Mallis.. Eller anspassar vi oss efter situationen?

Vi anpassar oss till situationen men det är våra valda politiker som sätter spelreglerna. Tror knappast att någon politiker skulle våga att dubbla bensinpriset över en natt även om miljön skulle må bättre av det.
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top