Samåkning i Mora,Orsa??

Jag har kört på den banan tidigare och den är ganska rolig. Det tråkiga är att orginalsystemet åker på för annars låter den för mycket.

Jo kan vara så. Det brukar dock hjälpa med DB killer. Men kan inte lova. Jag kan komma bort och hjälpa dig skruva på org systemet imorgon om du inte vill prova/chansa. :) Är i Mora nu.
 
Jo kan vara så. Det brukar dock hjälpa med DB killer. Men kan inte lova. Jag kan komma bort och hjälpa dig skruva på org systemet imorgon om du inte vill prova/chansa. :) Är i Mora nu.

Har dämparen på sollerön men man kanske kan få bjuda herrn på en kaffe i morgon då?
 
Har också försökt hitta något om körningen på Monzta på smcs hemsida utan resultat..

Någon som är ledig och vill åka med på en långtur idag? :)
 
MC-cruising i Älvdalen!

Hej alla hojåkare! Ni glömmer väl inte MC-cruisingen i Älvdalen imorgon?

Strax före Kl. 17.00 fredag 12 aug träffas vi vid Östängs Kompani (gatuköket i södra ändan av Älvdalen) för en byatur runtom i Älvdalen, Holen, Näset, Rot, Loka, Brunnsberg, Åsen, sedan tillbaks mot byn via Karlsarvet, Månsta och Västäng.

Strax före Kl. 18.30 samlas vi åter vid Östängs kompani och kör sedan i samlad tropp på "River Valley Boulevard" och gör några cruisingvändor med våra bågar!

VÄLKOMNA!
 
Last edited:
Kör en chanspassning från den soliga Hälsingekusten. :)

Bankörning på flygstaden i Söderhamn, en avslappnad tillställning med plats för både nybörjare o proffs. :tummenupp


http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=245529

Gå in på länken för mer info och få svar på frågor o funderingar. TS där är ansvarig för mc-delen.

Mvh Micke
 
Är det någon/några som ska ut och åka nu i helgen som man kan haka på? Eller så planerar vi ihop någonting :D
Det verkar ju finnas en hel del mc åkare i mora.
Såg en grupp på 5-7st i söndags som parkerat för en paus, i centrum där amtech hade data butiken förut !?
/Tobbe
 
Skulle man kunna få nå tips på bra hojvägar runt ovansiljan please!!

Björkavägen mellan Våmhus och Älvdalsvägen!

Du åker mot Älvdalen(från Mora) och efter ca 7-10km så kommer en skylt mot Våmhus.

Gamla vägen mellan Boda och Bjursås.

TobbeW: Vädret ser inte speciellt lovande ut men jag skulle kunna på söndag vid 12.00!
 
Det ser ut att vara bättre väder i Borlänge. Åker om en timme. :yoparty
 
Blev 23mil idag, vi tog siljan runt. Molnigt men inte en droppe. Några vägsträckor var blöta.
Hur ser morgondagen ut dåå??
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top