SÅ! Äntligen hemma.

Nyteknik skrev:
Jag menar att en kylare med hög kapacitet inte eliminerar behovet av att tejpa vid kall väderlek – vilket den gode Goodstuff verkade mena:

"Alla Yammor har tydligen taskig kylning, även med kitkylaren som min har, så de har konstruerat en extrakylare som man sköter manuellt. Man slipper således tejpakylaren hela tiden."

:rolleyes:

Jaja. Tjöta! Mitt resonemang i det inlägget var inte helt genomtänkt det håller jag med om. Dock tror jag att det finns användning för extrakylaren och den ökade mängden kylvatten både vid varmt och kallt väder, så det så.
 
Goodstuff skrev:
Danskarna kom inte ihåg vilken av bänkningarna som är för motorn i dess nuvarande utförande. Jansberg har ju filat på cylindrar, toppar och donat med hojen samt kört bänkningen så effekt verkar det ju finnas.... :skrämd :banana


Ser trevligt ut :tummenupp
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top