Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hmm, jag funderade också på just den…Skräp, står ju tydligt Max toppfart 130.
Skräp, står ju tydligt Max toppfart 130.


Fördelen med regnställ är att de är täta. Det är även nackdelen och därav följer problematiken att man aldrig riktigt är i läge att ha dem på. Regnar det inte blir man blöt inifrån. Börjar det regna måste man stanna och ta på det. Och då slutar det förstås inom några minuter.
En ytterligare fördel är att de ofta är i fluorescerande färg, vilket gör att man syns även i busväder. Kanske den viktigaste egenskapen.
Jag har ett regnställ men kör med Goretexställ.
Du snuddar vid den viktigaste egenskapen hos alla regnställ.
Talismaneffekten.
Har man med sig ett regnställ kommer det inte att regna.
Eller i vart fall inte regna lika mycket. Eller ofta.
Drar man sig för att stanna och ta på sig stället just i kanten av ett regnväder - med tanken "det här kan jag plöja mig rakt igenom" så kommer himlen att öppna sina portar och man är duktigt dränkt innan man ger upp, drar på sig stället och konserverar vätan innanför det nya lagret plast.
Men, om man stannar redan när man ser en regnfront, för att dra på sig regnställ, överdragsstövlar eller vad man nu kämpar med så kommer det mirakulöst bildas en lucka i vädret just där man själv skall fram.
Uppochnerpåvänd Moseseffekt, helt enkelt.
Att veta hur man skall använda sitt regnställ är lika angeläget som vilken sort man har.
Och, har det varit uppehåll en månad och man kör iväg utan regngrejer på hojen, så kommer det att regna.
Universal law.
Du snuddar vid den viktigaste egenskapen hos alla regnställ.
Talismaneffekten.
Har man med sig ett regnställ kommer det inte att regna.
Eller i vart fall inte regna lika mycket. Eller ofta.
Korrekt! Här följer lite tips, rejält off-topic:Du snuddar vid den viktigaste egenskapen hos alla regnställ.
Talismaneffekten. Har man med sig ett regnställ kommer det inte att regna.
Du har rätt men ändå fel!Fördelen med regnställ är att de är täta. Det är även nackdelen och därav följer problematiken att man aldrig riktigt är i läge att ha dem på. Regnar det inte blir man blöt inifrån. Börjar det regna måste man stanna och ta på det. Och då slutar det förstås inom några minuter.
En ytterligare fördel är att de ofta är i fluorescerande färg, vilket gör att man syns även i busväder. Kanske den viktigaste egenskapen.
Jag har ett regnställ men kör med Goretexställ.



|
|
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!
Det har varit många turer k... |
|
|
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen
Med anledning av Ducatis 10... |
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |