Red Bull Grand Prix of The Americas

missa FP1 men med tanke på tiderna antar jag att de va fuktigt i backen ?
 
Nope, torrt och fint.....

Såg bara slutet men hörde de sa dat var dåligt fäste.
 
Det är DORNAS skrämselpropaganda och sätt att räkna på. I verkligheten hade han kanske 4st motorer som man skiftade mellan. Varje gång man öppnat något för att kolla om allt är okej räknar dom som att man bytt motor.

Det är ungefär som att räkna att en förare i 125GP-SM gjort av med 6st motorer på en SM-helg för att han bara lossade toppen och kollade att allt såg bra ut efter varje pass..

Jag tyckte väl det lät mycket m 35 motorer.
 
Motogp kommentatorerna nämde att dom skulle ner mot 2:04
Hyfsat långt ifrån.
Men man kan nog inte dra för stora slutsatser av FP1...
...utom att Barnes verkligen kör en jänkerishög. :hihi
 
Såg just att Vettel körde 1.39.3 ifjol och det med en toppfart på knappt 200mph på balrakan, dvs typ 20km/h långsammare än hojarna. Respekt! Kör de samma sträckning som hojarna?
 
Last edited:
Såg just att Vettel körde 1.39.3 ifjol och det med en toppfart på knappt 200mph på balrakan, dvs typ 20km/h långsammare än hojarna. Respekt! Kör de samma sträckning som hojarna?

Det kör samma väg runt banan, bilar kan ju hålla mycket högre kurvhastighet samt så har de kortare bromssträcka därav den lägre varvtiden.
 
Det kör samma väg runt banan, bilar kan ju hålla mycket högre kurvhastighet samt så har de kortare bromssträcka därav den lägre varvtiden.

Jo, jag vet ungefär vart och varför F1:or är snabbare men det är ändå svårt att fatta hur mycket snabbare bilarna är, det är ju över 20 sek på ett varv, och det trots att hojarna går snabbare rakt fram. Sjukt!
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top