Mrlind skrev:Så fort du trimmar nåt så kräver den prylem mer kärlek. En 600 supersport hoj är oftast inte så billig att laga om trimmgrejerna ger upp. Å andra sidan är väl ingen hoj billig å laga, men min spontana känsla är att det blir mindre strul med en 1000cc.. Sen att jag körde rookie 1000 har inte med saken att göra![]()
Det som avgör servicebehovet är hur trimmad motorn är, inte kubiken. En SS600 kräver mer omvårdnad än en standard 1000, men en superbike 1000 kräver mer service än en standard 600.
En standardhoj oavsett om den är på 600 eller 1000cc är likvärdiga när det gäller servicebehov.


Med framhjulet i luften ut på rakorna skrattade jag och tyckte att det var fränt med för mycket effekt. Jag behöver inte vrida rullen i botten för att ta sig till slutet på rakan. I slutet på rakan gick det så fort (trodde jag) att jag bromsade alldeles för tidigt och hade pensionärs hastighet genom dom kurviga partierna