Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nackdelen med såna där lagningskit är ju att det bara funkar med småhål, jag har har fått däcken uppskurna några gånger, och kan man få in ett finger i hålet så känns det som att en daggmask från Biltema gör varken till eller från![]()
Ja Biltemas kit, har som sagt funkat varje gång till skillnad mot punkaspray som aldrig funkar tycker jag.Låter lovande. Är det specifikt Biltemas kit du menar, eller något annat. För min del kommer jag nog mest att betrakta det som ett sätt att komma hem, och inte som en permanent lagning.
- Jag har aldrig haft punktering på någon hoj, vare sig cross eller landsvägs.2 punkteringar sedan 1978, båda på endurocykeln. Brukar bli ca1000 mil landsväg / år.
Är det så vanligt med punka eller har jag bara haft en dj-la tur?
Bra synpunkt. Har inte mycket hojerfarenhet att luta mig mot, men på bil har jag bara haft 2 punka på snart 30 år. På trampcyklar har jag däremot haft fler punkor än jag orkar räkna. Tänkte i alla fall sätta ihop ett litet kit för att klara diverse småsaker man kan råka ut för och punka är ju inte helt omöjligt att klara av.- Jag har aldrig haft punktering på någon hoj, vare sig cross eller landsvägs.
2-3 ggr på vanlig cykel i hela mitt liv, tror jag.
Görs det rätt verkar det hålla däcket ut. Grejen är att trycka in tillräcklig långt och sen vrida 1/2 varv så att det blir en form av "knut" på insidan när man drar ut prylen. Det har iaf hållit för minst 280 km/h på strippen, både i ett 7" slicks och vanligt gatdäck. Kordbrott känns, då är det läge att byta - även med biltemakorv.För feg för att köra med en biltemakorv
280 blås... Vad är det värsta som kan hända lixom.Görs det rätt verkar det hålla däcket ut. Grejen är att trycka in tillräcklig långt och sen vrida 1/2 varv så att det blir en form av "knut" på insidan när man drar ut prylen. Det har iaf hållit för minst 280 km/h på strippen, både i ett 7" slicks och vanligt gatdäck. Kordbrott känns, då är det läge att byta - även med biltemakorv.
Den där är väl redan (gas)tät, bara att se till att inte köra över nåt vasst med tändhatten.Detta hade den fixat
Brutalt, bildäcken! Hur går det ens till?Vissa saker klarar inte Biltemas kit av...
View attachment 468944View attachment 468946
Detta hade den nog klarat, men eftersom det är däcksidan så bör det bytas så snart man kan ändå.
View attachment 468945
Detta hade den fixat
View attachment 468947
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |