Pubrunda februari?

hmmm många bud om dagar nu... Det är ju alltid så att nån inte kan eller så det datum som några andra kan... Jag partar gärna varje helg i februari med start den 7... Så jag tycker att de som kan den 7 träffas på Tivoli o partar då och blir det fler tillfällen i februari så kommer de som vill med då också...
så min röst är lördag den 7:e februari på Tivoli
 
Men hur ska det gå till :va
Vi ska ju alla vara med o leta fin färg till mitt sovrum nästa helg..
 
Cale skrev:
Men hur ska det gå till :va
Vi ska ju alla vara med o leta fin färg till mitt sovrum nästa helg..

Du det där vet jag inte hur vi ska lösa.. hmm

jomen det är ju bara på fredagen, då kan vi kolla färg på lördagen eller nått..

o grilla korv efter pulkat är väl trevligt, skippa puben.. för min del iaf
 
Vill oxå vara med o dricka !!! :fyllisar

Ja menar parta.....men kanske inte just den 7:e.....min dag då :rolleyes: ......men blir det då så kanske jag styr om........ :banana
 
pvcraketen skrev:
Pulkor finns att köpa billigt på mackar.
Snowrjäsers är fränare! Har ni sett de senaste från Stiga? Bakpartiet påminner mycket om en hoj.

Fast jag kom på att jag inte kan den 7:e...
Nu i helgen kanske? Nån?

Jag är gammal, så min gamla Stiga Snowracer är som en gammal hoj, dvs smal/liten anläggningsyta mot marken/snön, risiga bromsar, och ett bakparti som ser ut som en hoj, från 70-talet... :D

Men, pulkarace nu till helgen, inte i anknytning till "vanliga SH-puben", antingen nu på fredag 30e på kvällen eller lördag 31e dag eller kväll, när det ändå finns snö, skulle vara kul. Låter som om Trekantsbacken både ligger en bit ut från stan och är farlig enligt soppatorsken. Alternativt finns det en mindre backe vid Sofia kyrka på Söder, IOFS brant och ett och annat träd om man kommer ur spår, och kanske någon lyktstolpe att undvika, men ligger i alla fall centralt... ?

/B
 
Jag menade inte att vi inte skulle åka där, bara att man kan gå sig trött uppför backen göra sig illa nedför densamma. Sofiakyrkan är inte riktigt lika ... upphetsande. Fast närmare mellis eller vart man nu ska ta en öl efteråt. Så söder låter vettigt.
 
Det finns svarta soppåsar på ICA

Vad kul det verkar ju som iden har slagit rot.
(Vi som har barn får väll ta med några extra då (önskas snutte filtar till alla frånåkta???) ha ha ha.

Om jag får sammanfatta är iden att åka på Lördagen den 7 för att sedan dränka eventuella sorger på Tivoli? Tänk vilken sovmorgon det blir på söööööndagen. :rofl

Fredda66 skrev:
Samma här. Fan undra om man inte skulle kunna leva på pulkauthyrning.

//Fredda
 
Mer soppåsar till folket

Skrev, även på aktuella dissk. Men det gick ju inte med här :kocko


Min fråga var om alla vi som har knåddar skall ta med oss lite extra pulkor och ev. snuttefiltar till sörjande?

Kul att så många vill hänga på, kan jag sammanfatta att det blir åkning på lördagen den 7 feb för att sedan dränka era förluster på Tivoli på kvällen?
:fyllisar

För att sedan vara helt slut Söndag :rofl
Fredda66 skrev:
Samma här. Fan undra om man inte skulle kunna leva på pulkauthyrning.

//Fredda
 
En termos med glögg, en med strohromsspetsad cholkad och en ferrarirödpulka känns rätt lagom. Blir det åkning nu i helgen?
 
Kör på fredagen

Jag menar vill inte missa att se en massa ifrånåkta loosers. :huvet
UOTE=Johanjulgran]Neeeeeeeeeeeeeeeej inte på fredag. Va inte dumma mot mig nu :gråta

Nästa helg tycker jag 13 eller 14 :tummenupp[/QUOTE]
 
Sprit? JA
Barnsliga lekar? NEJ

Ja, jag vet att jag är blasé, men jag får nog av sådant på jobbet. Jag lovar att vara barnslig så det räcker på krogen däremot.
 
bestämma dag!
Macho Woman skrev:
Sprit? JA
Barnsliga lekar? NEJ

Ja, jag vet att jag är blasé, men jag får nog av sådant på jobbet. Jag lovar att vara barnslig så det räcker på krogen däremot.

Bara att bestämma dag! Men kanske skönt med en lugn helg, eller dags för utgång redan på lördag? IOFS kanske inte helt fel medans det finns några kronor kvar i plånboken... :rolleyes:

Verkar dock bli lite svårt få igång något pulkaracande..

/B
 
Jag kan följa med om ni smugglar in mig på krogen i en stor sopsäck eller något liknande. Och sen så får ni ställa säcken med mig i vid baren och slanga in diverse dricka :yoparty

Peuter: Din avatar liknar min mattelärare läskigt mycket :skrämd
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top