Procharger, varför?

Fläppen1

Ny medlem
Gick med
7 Apr 2012
Ort
Sjuntorp
Hoj
2002 Aprilia RS 250,- 03 CBR954RR
Hej
Med anledning av tråden om Kawasakis mekaniskt drivna turbokompressor skulle jag vilja ställa följande fråga här, istället för att förstöra Kawatråden ytterligare. Vad är det för vits med en sådan jämfört med en avgasdriven turbokompressor eller en axeldriven deplacementkompressor? Laddtrycket från en turbokompressor ökar ju exponentiellt med varvtalsökningen.
Vill man ha mest laddtryck vid maxvarvtalet tro? Dessutom måste det ju bli en hel del förluster när man växlar upp varvtalet såpass mycket, plus att man inte får fördelen med att sänka förlusterna i avgaserna?
Jag vet att denna konfiguration finns på gamla kolvmotorer till flygplan. Där använder man ju dock kompressorn till att kompensera för förlorat ingastryck med ökande flyghöjd och en flygmotor opererar ju inom väldigt snäva varvtalsområden så det gör ju inget att laddtryckskurvan är olinjär. Här finns säkert mycket kunnigt folk som kan ha en bra förklaring.
 
Du kan producera ett jämt laddtryck över hela varvtalsregistret (i teorin), så du kan skapa en motor med riktigt snäll effektkurva men fortfarande ha en hög effekt.

Typ.
 
*/ ?>
Nyheter
Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

Back
Top