Problem med hojen

William Mattsso

Ny medlem
Gick med
19 Oct 2010
Ort
Norrtälje
Hoj
Honda cbr F4 99
Tjena gott folk!:) Har problem med min Honda CBR f4 99 :(

Var ute och stunta i helgen så märkte jag helt plöstligt att den böa till när jag skulle koppla upp den.. så börja den gå sämre och sämre gick inte att varva upp osv. kunde hålla den på tomgång ett tag men nu får jag inte ens i gång den. Något tips vad det kan vara?.
 
kolla bensinfilter ta bort luftfilter och sen springer du igång eländet, fukar det ut så kör du en koll på tändstiftet
 
luftningen till tanken kanske har blivit igen satt. eller soppa pumpen kanske har lagt av? (om du har nån såklart :näsblod)
 
Skulle också tippa på nåt strul med soppatillförseln.. Kolla så de flödar gott från tanken/pumpen
 
Olja i motorn? kolla om den tänder på startgas, isåfall gå på soppatillförseln.
 
Det tipsas hej vilt i varenda tråd om att luftningen till tanken är igensatt. Är det ngn i verkliga livet som haft detta problem? (Då menar jag inte kompis morsa eller kusins ex osv)
 
Det tipsas hej vilt i varenda tråd om att luftningen till tanken är igensatt. Är det ngn i verkliga livet som haft detta problem? (Då menar jag inte kompis morsa eller kusins ex osv)

Jag har i alla fall läst en tråd på SH där personen hade detta problem.
 
Det tipsas hej vilt i varenda tråd om att luftningen till tanken är igensatt. Är det ngn i verkliga livet som haft detta problem? (Då menar jag inte kompis morsa eller kusins ex osv)
Att den korkar igen alldeles av sig själv är nog ovanligt, men om man skruvar med hojen är det ju ganska lätt att få nån slang i kläm, eller glömma att koppla in vakuum-slangen till soppakranen, eller inte få dit den så pass att den sitter ordentligt.
 
Som sagt har några dagars erfarenhet om hur allt fungerar på en sporthoj motormässigt. INte fått igång den än. Men jag tog ett annat stift och satt de på tändhatten och sedan mot ramen ..och de kom gnistor fint :). Men iaf dråg loss bensinslangarna till föggarna. och där vare torrt.. kom inte ut nån bensin även fast jag försökte starta samtidigt.mhm?
 
Nyheter
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Back
Top