Problem att starta XJ 600 -85

Thosin

Ny medlem
Gick med
11 May 2016
Ort
Västerås
Hoj
Yamaha YZF 600R -98
Hej!
Har köpt en Xj 600 -85 som gick bra när jag var och provade den innan köpet. Det enda jag la märke till var att vid start så hade den svårt för låga varvtal men den startade alltid med choken men dog ibland när man stanna vid rödljus etc. På vägen hem välte den i flaket och bensin rann ut.

Nu till problemet, den startar inte längre. Jag bytte tändstift, gjort rent förgasaren och testat starta den med startgas men den går bara i igång i några sekunder och försöker man gasa så händer inget.

Är det någon som har tips på vad det kan vara för fel eller vad man kan göra för att hitta felet?
 
Jag tog dän förgasarblocket öppnade upp flottören, skruvade de två munstycken (main jet och pilot) och skickade ned dom i ett UV bad, gjorde rent flottörhuset också
 
Ganska uppenbart att den inte får bränsle. Gå igenom allt från bensinkran, soppafilter till att dräneringsskruvarna dränerar bränsle när de är bortskruvade och tanken satt på PRI. 32 års ansamling av rost-gegga täpper igen det mesta.
 
Den får uppenbart inte soppa.
Kommer det fram nåt ur slangen till förgasaren när du öppnar kranen? Om hojen stått still längre tid kanske det blivit igentäppt i kran/filter med gojs som byggt på och lossnat sig i tanken.

Edit. ...tvåa där.
 
Ja det kommer gott om bensin ur kranen i tanken, förgasaren hade bensin i sig också när jag öppnade den så jag antar att den får soppa?

Edit antar att bensinen har legat där sen den senast kördes^^
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top