Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Men de skrev inget om den förra gissar jag?77 nobelpristagare har tydligen skrivit på ett upprop för att inte godkänna JFK Jr till minister.
Men vad vet dom?
Svåt att säga utan att veta vad de fått nobelpris i. Exempelvis vet väl fysiker och fredspristagare generellt inte myucket om hur man driver byråkratier?77 nobelpristagare har tydligen skrivit på en uppmaning att inte godkänna JFK Jr till minister.
Men vad vet dom?
Man kan ju tänka sig att de (bortsett från freds- och litteraturpristagare) har en bättre förmåga att värdera vetenskap och evidens än andra.Svåt att säga utan att veta vad de fått nobelpris i. Exempelvis vet väl fysiker och fredspristagare generellt inte myucket om hur man driver byråkratier?
Man kan också tänka sig att tvåsiffrig procentandel får betalt av läkemedelsindustrin som nu har all anledning att våndas.Man kan ju tänka sig att de (bortsett från freds- och litteraturpristagare) har en bättre förmåga att värdera vetenskap och evidens än andra.
Det är förstås ett argument som väger tungt för alla världens X-professorer.Man kan också tänka sig att tvåsiffrig procentandel får betalt av läkemedelsindustrin som nu har all anledning att våndas.
Framgick det av artikeln hur de får sina inkomster?
Det är en vanlig villvarelse att anta att folk som är extremt kunniga inom ett område har mer kunskap inom andra specialistområden än den generella populationen, men det är sällan fallet.Man kan ju tänka sig att de (bortsett från freds- och litteraturpristagare) har en bättre förmåga att värdera vetenskap och evidens än andra.
Beror ju på vad det handlar om kanske. Räcker gott att vara välmeriterad forskare för att avfärda pseudovetenskap t ex. Då handlar det om hur man värderar kunskap och att kunna göra detta är ett krav på alla forskare. Vet inte vad det handlar om i just detta fallet, men RFK jr har ju ofta fått mycket hård kritik från forskningsvärlden för spridande av konspirationsteorier, pseudovetenskap osv.Det är en vanlig villvarelse att anta att folk som är extremt kunniga inom ett område har mer kunskap inom andra specialistområden än den generella populationen, men det är sällan fallet.
Menar du som när Eva Dahlgren, Kjell Bergqvist, Magnus Betnér dikterade ramverket för svensk migrationspolitik från sommarstugorna i Ljugarn?Det är en vanlig villvarelse att anta att folk som är extremt kunniga inom ett område har mer kunskap inom andra specialistområden än den generella populationen, men det är sällan fallet.
Det är förstås ett argument som väger tungt för alla världens X-professorer.
Jag menar fenomenet att övertygelsen i ens åsikt och antalet gillande/delningar på sociala medier numera överträffar antalet citeringar och peer reviewade publikationer som akademiskt meritvärde.Menar du att de bryr sig om sin försörjning/rikedom eller raljerar du?
Okej fattar inte riktigt varför du framför det i förhållande till det jag skrev men du har säkert rätt.Jag menar fenomenet att övertygelsen i ens åsikt och antalet gillande/delningar på sociala medier numera överträffar antalet citeringar och peer reviewade publikationer som akademiskt meritvärde.
Pseudovetenskap är väl ganska lätt, men nästan alla forskare är skrämmande kassa på statistik, exempelvis, och har svårt att se vad problemet med en studie är. Inom fält som mekanik, fysik eller liknande där man kan utföra praktiska tester är det ju ett mindre problem än i andra fält där det inte går.Beror ju på vad det handlar om kanske. Räcker gott att vara välmeriterad forskare för att avfärda pseudovetenskap t ex. Då handlar det om hur man värderar kunskap och att kunna göra detta är ett krav på alla forskare. Vet inte vad det handlar om i just detta fallet, men RFK jr har ju ofta fått mycket hård kritik från forskningsvärlden för spridande av konspirationsteorier, pseudovetenskap osv.
Om du har tillgång till brevet kan du ju lägga ut det här.Här är det öppna brevet. De som undertecknat är Nobelpristagare i medicin, fysik, kemi och ekonomi från de senaste decennierna.
![]()
Read the Letter From Nobel Laureates Urging That Mr. Kennedy Not Be Confirmed
More than 75 laureates have written an open letter describing Mr. Kennedy’s selection for H.H.S. secretary as detrimental to public health.www.nytimes.com
RFK Jr. är ju ett exempel på fenomenet. Han har ju spridit både vettiga saker och rena konspirationsteorier och liknande som blivit vetenskapligt motbevisade, men som ändå ses som sanningar av många pga. hur dagens sociala medielogik funkar.Okej fattar inte riktigt varför du framför det i förhållande till det jag skrev men du har säkert rätt.
Så kan det förstås vara i en del fall. Men likväl - forskarvärlden är meritokratisk och meritvärdet hos 77 sagda nobelpristagare när det det gäller att yttra sig i just denna fråga väger aningen tyngre än random dude på internet. Flera av sakerna som RFK Jr. sprider har blivit vetenskapligt "debunkade".Pseudovetenskap är väl ganska lätt, men nästan alla forskare är skrämmande kassa på statistik, exempelvis, och har svårt att se vad problemet med en studie är. Inom fält som mekanik, fysik eller liknande där man kan utföra praktiska tester är det ju ett mindre problem än i andra fält där det inte går.
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |