daniel 2.3-16
Ny medlem
funderar på att dra dit över en helg inom en snar framtid. nån som har tips på bra boende, saker att inte missa osv?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
kaZmur skrev:Hotell Alchemiste var kanon om man är några stycken som delar.
Visserligen var rummen inte så billiga men vi snackar Tvåvåningssviter med LCD-TV i varje rum typ
Ett måste i prag är också Cabaret Pussy Deluxe![]()
Nope. Själv då?daniel 2.3-16 skrev:har ni inget bättre för er en lördagskväll än att hänga här![]()
Det kan ju också ha sina fördelar...daniel 2.3-16 skrev:själv ska man iväg o hämta tre fulla brudar vid tre![]()
M.G.F skrev:Annars måste du besöka Dunkin' Donut's och KFC
duckie skrev:Men va fan. Rekommendera det sunkigaste som amerika har att erbjuda när människan ska till Prag? Snart säger du väl att han ska skölja ner munkarna med Bud också?
Nej, ta del av lite knödel, stekt hermelinost, några salta fläsklägg och goda bakverk om du ska äta i Prag. Skölj ner med något av de eminenta ölsorter som Tjeckien har att erbjuda, runda av allt med en härlig Absinth, silad genom en sockerbit.
Trevlig resa.
daniel 2.3-16 skrev:tack för tipsen, ös på med mer..
hur är det med språket, klarar man sig ute på landsbygden med engelska/tyska? deras språk liknar ju inte vårat på nåt sätt. eller funkar västgötskan lika bra som den funkade när jag var i korea?
karlsbron.. var det den som xxx var o röjde på?
hur är det med utelivet på nätterna då?några bra ställen?
Av någon anledning blev de lite sura när jag slängde upp kameran på Pussy Deluxe så tyvärr finns det inte så mycket dokumenteratDee_cati skrev:Får vi se en dokumentär inom kort, "kazmur's bordell-skola"?
M.G.F skrev:De yngre tjeckerna pratar engelska men annars var tyska det obligatoriska "andra språket" i skolan under kommunism-tiden. Så talar du tyska kan du klara dig jävligt långt.
daniel 2.3-16 skrev:tack igen för alla tips.
vi tänkte väl flyga ner, så nåra längre utflykter blir det väl inte denna gång. men det verkar ju finnas lite att se inom "promenadavstånd" i centrala delarna.
brottslighet o sånt då? sunt bonnförnuft klarar man sej med som vanligt eller?
daniel 2.3-16 skrev:tack igen för alla tips.
vi tänkte väl flyga ner, så nåra längre utflykter blir det väl inte denna gång. men det verkar ju finnas lite att se inom "promenadavstånd" i centrala delarna.
czech_racing skrev:Nja tyska klarar man sig långt på men andra obligatoriska språket under den "röda-perioden" var ryska. Detta blev dock lamare med tiden och man slapp obligatorisk ryska.
Och hur tar du dig ned till Prag, bil eller flyg? Det finns massor att se.
Kyrkan, slottet, Karlov most (karlsbron), Världens största utomhus arena (sunkig men mäktig), ölhallar (åk till förorten och gå på någon lokal pub, där får du känna en äkta "Hospoda"=ölhak, freaky/nasty klubbar. I vissa avseenden är det fortfarande vilda västern.
Vill du komma riktigt billigt undan så ät utanför staden, visst är det billigt i prag, med svenska mått, men det kan bli mycket billigare.
M.G.F skrev:Så jag antar att det är därför alla äldre tjecker, födda -40/-50 talar tyska?
Hur längesedan var du i Tjeckien för jag antar att du ursprunligen kommer därifrån? Frågar mest av intresseskäl.
![]() |
MC-mässan 2026
MC-Mässan är tillbaka 23–25... |
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup
Harley-Davidson och MotoGP ... |
|
![]() |
BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien
Platsen för BMW Motorrad In... |
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |