Mitt gröna hjärta klappar för team Green och sålunda går rösten till Kawa. Dock tror förnuftet att Rossi tar pokalen nästa år och därefter slutar han.
Vem är du?
Mitt vanetips läggs på Råssi. Med equal tires blir han giftig
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Mitt gröna hjärta klappar för team Green och sålunda går rösten till Kawa. Dock tror förnuftet att Rossi tar pokalen nästa år och därefter slutar han.
2,90 på Stoner som vinnare är lite lockande.
Vinnare 2008
Valentino Rossi (ITA/Yamaha) 2.70
Casey Stoner (AUS/Ducati) 2.90
Dani Pedrosa (ESP/Honda) 4.25
Jorge Lorenzo (ESP/Yamaha) 12.00
Marco Melandri (ITA/Ducati) 12.00
Nicky Hayden (USA/Honda) 20.00
Chris Vermeulen (AUS/Suzuki) 35.00
John Hopkins (USA/Kawasaki) 41.00
Loris Capirossi (ITA/Suzuki) 41.00
Randy de Puniet (FRA/Honda) 51.00
Colin Edwards (USA/Yamaha) 81.00
Andrea Dovizioso (ITA/Honda) 101.00
Anthony West (AUS/Kawasaki) 101.00
Alex de Angelis (RSM/Honda) 151.00
James Toseland (GBR/Yamaha) 151.00
Toni Elias (ESP/Ducati) 151.00
Sylvain Guintoli (FRA/Ducati) 251.00
Shinya Nakano (JPN/Honda) 401.00
Oddsen sätts väl även av hur många som förväntas spela på en förare och vilken risk det skulle vara om det skulle inträffa.Lite märkligt att Nakano är så totalt bottentippad. Inte för att han är såå vass, men att West skulle vara 4ggr troligare känns inte rätt.
Japp! Spelbolaget går plus hur vi än satsar.Oddsen sätts väl även av hur många som förväntas spela på en förare och vilken risk det skulle vara om det skulle inträffa.
Det låter rätt troligt tyvärrVem vinner MotoGP 2008?
Den oskadade förare som tillhör det team som under vintern har utvecklat sitt TC- och enginemanagementsystem bäst samt haft turen med sig vid val av däckleverantör.
I praktiken någon av följande:
Stoner
Rossi
Hayden
Du kan ju alltid kolla på tex Superstock VM, Pro Superbike mm om du vill se race med vanliga gatcyklar där inte däcken och tekniken ligger i framkant.Det låter rätt troligt tyvärrAtt utveckling av elektroniken samt däck m.m spelar så mycket roll är rätt så skamligt.
Det har du ju helt rätt i och det kan man inte säga emot.Du kan ju alltid kolla på tex Superstock VM, Pro Superbike mm om du vill se race med vanliga gatcyklar där inte däcken och tekniken ligger i framkant.
Sen är ju sanningen den att det inte är så enkelt att köra en MotoGP-hoj fort som många vill ge sken av. Kolla bara på en erkänt duktig förare som Melandri, just nu är han mil efter Stoner på samma material.
|
|
Motorsportsalongen i Örebro!
Jag tog en snabb avstickare... |
|
|
Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort
Det är ingen lätt uppgift H... |
|
|
KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”
Rajiv Bajaj, 58, VD för den... |
|
|
Framtidens hjälmar är här!
Bland finesserna finns ljus... |
|
Öhlins, som under många år ... |
|
|
|
Bridgestone lanserar nytt sportdäck
Bridgestone har presenterat... |
|
|
Ny Suzuki-importör
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
Suzuki byter importör!
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |