Ny info på:
http://www.smp.se/nyheter/vaxjo/mc-forare-allvarligt-skadad(1479840).gm
Mc-förare allvarligt skadad
Växjö i dag 10:33 | Uppdaterad i dag 10:33
En 29-årig motorcyklist skadades svårt vid en olycka på onsdagskvällen. Olyckan skedde när han försökte undkomma polisen.
Det var vid 20.30-tiden på onsdagskvällen som polisen försökte stoppa två motorcyklister för en kontroll i anslutning till Teleborgsvägen, i Växjö. Den ene av förarna stannade vid patrullen men den andre, en 29-åring från Växjö, valde att köra vidare och försöka smita från poliserna. Polispatrullen startade genast ett efterföljande efter mc-föraren som körde en tung mc.
– Vi vet inte varför han smet, han hade mc-körkort och kamraten stannade, säger Robert Loeffel, informationschef vid Kronobergspolisen.
Efterföljandet skedde ute på Teleborg och Campus stundtals i hög hastighet och ett flertal försök att stoppa motorcyklisten gjordes. Efter en stund körde mannen ut från Campusområdet på Teleborgsvägen och söderut mot Tävelsås.
Strax söder om Teleborg på Jätvägen såg polispatrullen från ett längre avstånd hur mc-föraren utan synbar anledning tappade kontrollen på sitt fordon och körde av vägen och ut på en åker.
– Det var ingen kurva på platsen så något inträffade med motorcykeln, säger Robert Loeffel.
Mc-föraren skadades svårt vid olyckan han fördes först till centrallasarettet i Växjö men transporterades under natten till Universitets sjukhuset i Lund där han vårdats på intensivvårdsavdelningen.
Eftersom olyckan inträffat i samband med ett polisingripande har Kronbergspolisen, enligt rutinerna, gjort en anmälan till riksenheten för polismål i Malmö för att granska ärendet.
– Det görs alltid vid den här typen av händelser. Patrullen var inte i närheten av mc:n när olyckan inträffade och anmälan innebär inte att vi misstänker tjänstefel, säger Robert Loeffel.
Mc-föraren misstänks trafikbrott.